ORTA LOB SENDROMU

Orta lob sendromu, bu lobun genellikle antibiyotiklere cevap veren tekrarlayan enfeksiyonları ihtiva eder. Sıklıkla bronşial tıkanma bulguları vardır.

Bronkolitiasis ve orta lob sendromunun komşu hasta lenf bezlerinin bronşlara basısı yada erozyonu sonucu oluştuğu düşünülmektedir. Kötü drenaj ve kollateral ventilasyon eksikliği gibi diğer faktörlerde belki orta lobun tutulma sıklığını açıklayabilir. Bazı vakalarda bronş tam olarak açık olsa bile aynı faktörlerin varlığı semptomların oluşması için yeterlidir. Bronşial tıkanma vakaların 1/4’ü gibi az bir kısmında gösterilebilir. Orta lobdaki fissurların varlığı kollateral ventilasyonu engeller ve kollabsın devamlılığına, sekresyonların birikmesine ve enfeksiyon gelişmesine katkıda bulunur.

Endobronşial tümör ve yabancı cisimler bronkoskopi veya bronkografi ile ekarte edilmelidir. Hastaların birçoğu yoğun tıbbi tedaviye cevap verir. Cerrahi müdahale nadiren gereklidir. Orta lobektomi gerektiren durumlar; bronşektazi, fibrozis (bronkostenoz), apse, cevap vermeyen yada tekrarlayan inatçı pnömoniler ve tümör şüphesidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ