Örümcekler

Bütün örümceklerin böcekleri öldürecek zehirleri içeren bir zehir keseleri vardır, fakat ancak bunlardan birkaçı insanlara zarar verecek kadar etkindir. Loxoscles, kahverengi örümcek, lokal nekroz yaparken, Latrodectus, siyah örümcek, sistemik reaksiyon yaparak %5 oranında ölümle sonuçlanır. Her iki cins örümcek dünyada yaygın olarak bulunur.

Siyah örümceklerin erkeği daha küçük, daha az koyu renkte olup ısırmaz. Dişi siyah örümcek ısırınca, 10 dakika ile 1 saat içinde, ağrı ve musküler rijidite gelişir. 24 saat içinde karın ağrısı çok şiddetlenir ve karın tahta karın haline geçer. Bunu konvülsiyonlar hipertansiyon ve deliryum takip eder. 48 saat içinde semptomlar gerileyebilir fakat tedavi edilemeyen vakalarda 1 hafta kadar sürebilir ve semptomlar kendiliğinden geriler.Ölüm oranı %5 kadardır. Buz tatkibi ağrıyı, İ.V %10 luk kalsiyum glukonat kas ağrısı ve spazmını azaltır. At serumundan elde edilmiş spesifik antivenin steril su içinde paketlenmiş olarak mevcuttur. Hassasiyet testi ve gerekirse desensetizasyon yapıldıktan sonra bu antivenin 2.5 mi İ.M olarak verilebilir.

Loxoscelers kahverengi örümcek, ısırdıktan hemen sonra lokal bir ağrı olur. Hafif vakalarda eritem ve ödem oluşur. Şiddetli vakalarda, ısırma yerinde, 24-48 saat içinde, bir iskemi zonu ile çevrili hemorajik bül gelişir ve daha sonra ülsere dönüşür. Bu ülserin iyileşmesi haftalar alır. Sistemik semptomlar olarak ateş, bulantı, kusma görülür ve nadiren hemoliz DIC gelişebilir.

Sistemik reaksiyonları ortadan kaldırmak veya azaltmak için süratle kortikostereoidler verilmelidir. Tedavide ayrıca antibiyotikler, antihistaminikler ve çok defa lokal debridman uygulanır. Eğer lokal reaksiyon süratle ilerliyorsa veya ülser ortaya çıkmışsa, hasta 50-100 mg/günde dapsone ile tedavi edilebilir. Bu ilaç ülser ortaya çıkmasını önleyebildiğî gibi, mevcut ülserin iyileşmesini de hızlandırabilir. Ölüm nadir olmakla birlikte doku kaybı sık görülen bir sonuçtur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ