Öteki ilaçlar

Pentazosin (Talwin) narkotiklerden daha az bir bağımlılık gücüne sahip ve kuvvetli bir ağrı kesicidir. Morfinin analgezik kudretinin yaklaşık olarak 1/3 üne sahiptir ve kas içine verildikten sonra ağrı kesici etkisi mutad olduğu üzere 2-3 saat devam eder. Pentazosin enjeksiyon yerinde daha fazla lokal reaksiyon yapar ve baş dönmesi ya da hallüsinasyonlara sebep olabilir, tlaç bir agonist-antagonist karışımı olduğundan morfine bağımlı olan hastalara ihtiyatla verilmelidir, çünkü kesilmesi halinde semptomların çıkmasına yol açabilir.

Oksikodon, kuvveti morfininkinden zayıf bir ilaç olup yalnız aspirin (Fercodan) veya asetaminofen (Percocent) ile kullanılır. Başlıca avantajı ağızdan kullanıldığında etkili olmasıdır.

Mutad olarak 15 mg morfin gibi yüksek doz narkotik isteyen hastalara ilaveten 75-100 mg hidroksizin (Vistaril) verilir. Hidroksizin narkotiklerin etkisini kuvvetlendirir. Bu ilaç aynı zamanda bir müsekkin olup narkotiklerin yaptığı bulantı ve kusmayı azaltır. Takriben 100 mg hidroksizin 5 mg morfin kadar bir analgezik etki sağlar.

Mide-bağırsak fonksiyonu normal olduğu taktirde ameliyat sonrasının hafif veya orta derecedeki ağrıları aspirin veya propoksifene (Darwon’a) ilaveten küçük dozlarda kodein verilmesi ile giderilebilir. Aspirin trombosit fonksiyonunu etkiler, kanama zamanını uzatır ve aynı zamanda antikoagülanlar gibi etki yapar. Kodein ağızdan olarak 3-4 saat ara ile 30-40 mg lık dozlar halinde verilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ