ÖZOFAGEAL MOTİLİTE BOZUKLUKLARI ÜST ÖZOFAGUSUN SİFİNKTER FONKSİYON BOZUKLUĞU

Tanı Esasları

  • Servikal disfaji
  • Baryum yutulmasında krikofarengeal engel
  • Bazı hastalarda Zenker divertikülü

Genel Düşünceler

Üst özofagus sifinkter fonksiyon bozukluğu krikofarengeal akalazya terimi fevkalade uygundur çok kez 60 yaşın üzerinde hastalarda meydana gelir, değişik durumlarda disfajiye sebep olabilir. İzole bir anormallik veya Zenker divertikülü ile birlikte meydana gelebilir.

Okülofarengeal rnusküler distrofi adı verilmiş ptozis ve distrofiden oluşan kalıtsal sendrom Fransız-Kanada kökenli hastalarda tarif edilmiştir. Disfaji normal üst özofageal sifinkter fonksiyonu mukabilinde farengeal musküler zayıflığın sonucudur; üst özofageal sifinkter miyotomisi ile şayanı hayret olarak düzelir.

Klinik Bulgular

A.Semptomlar ve İşaretler: Servikal disfaji, sıvılardan daha çok katı gıdalarda meydana gelen üst özofageal sfinkter fonksiyon bozukluğunun esas semptomudur. Bazı hastalarda alman gıda ve tükrüğün minör aspiras-yonlarından kronik öksürük gelişir.

B.Radyolojik Bulgular: Baryum yutma hemen hemen daima, bazan mekanik tıkanmayı düşündürecek kadar belirgin olan, bir bariz krikofarengeal engel gösterir.

C.Endoskopi: Endoskopi bulguları endoskop ilerletildikçe geçişe müsaade eden dışardan bir daralmadan (konstriksiyon) ibarettir.

D.Manometri: üst özofageal sifinkter, hipofarenks ve üst özofagus manometrisi ya yutma ile sifinkterin tam olmayan gevşemesi, farengeal kontraksiyonu takip eden gevşeme koordinasyon bozukluğu, yahutta her ikisinin olduğunu ortaya koyar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ