PARANAZAL SİNÜS KANSERLERİ

Paranazal sinüs kanserleri baş boyun kanserinin %1 den daha azmi teşkil ederler ve erkeklerde kadınlardan daha çok görülürler. Histolojik olarak çoğu yassı hücreli karsinomadır. Bununla beraber değişici epitel karsinomasına, adenokarsinomaya, lenfoepiteliomaya, lenfosarkomaya da rastlanılır. Lokal, çevre dokulara ve boyun lenf nodüllerine, bölgesel ve bazen de kan yoluyla uzak metastazla yayılırlar. Bu tümörlerin çoğu sinüs maxillarisde ve az olmak üzere de etmoid sinusda yerleşirler. Frontal ve sfenoidal sinüs karsinomalarıysa gayet azdır.

Ağrı, burun tıkanıklığı ve akıntı gibi semptomlar ancak tümör lokal ilerleyip çevre dokularda destrüksiyon yaptıktan sonra ortaya çıkar. Kemik destrüksiyonu olmadıkça radyolojik bulgular karar verdirecek nitelikte değildir. Ölüm lokal ilerlemeden dolayı olduğundan erken tanı çok önemlidir. Semptomların asıl nedeni karsinoma olduğu halde hastaların çoğu sinusitis tanısıyla uzun süre antibiyotiklerle tedavi edilirler.

Lokal yayılma şu semptomları ortaya çıkarır. Öne doğru yayılma

(1) kemik erozyonu ve şişlik.

(2) posterolateral yayılma, fossa infratemporalise, trismus ve şişlik

(3) arkaya doğru, fossa pyterigopalatina’ya kafa kaidesi erozyonu

(4) medialde fossa nasalis’e ve orta yukarıya etmoid sinusa, tıkanma ve kanama

(5) direkt yukarıya yayılma, orbita tabanı erozyununa ve göz bulgularına

(6) aşağıya yayılma üst kanin ve molar dişlere baskıyla diş ağrısı, diş sallanması ve muhtemelen de gingivobuccal sulcus’da kabarmaya sebeb olurlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ