Patlama Yaralanmalarında Klinik Bulgular

A.Şikayet ve Belirtiler: Yaralanma, patlamanın yakınlığına, patlama yerine ve patlama büyüklüğüne bağlıdır. Büyük patlamalar çok sayıda yabancı cisim girmelerine, renk bozukluklarına, deri kayıplarına ve zedelenmelere sebep olurlar. Elbiselerden, uçan artıklardan ve patlayıcı tozlardan, yaranın büyük oranda kirlenmesi mutaddır. Bütün kazazedelerin yaklaşık % 10’u derin göğüs ve karın yaralanmalarına sahiptirler. Akciğer hasarı, genel olarak kanama ile alveollerin yırtılmasını içerir. Bronkovenöz fistüllerden hava embolisi, ani ölüme sebep olabilir. Akciğer yaralanmasının mekanizmaları, parçalama etkilerine (bir basınç dalgasının hava sıvı geçiş yüzeyine çarptığı zaman oluşmuş parçalama güçleri), patlama etkilerine ve basınç farklılıklarına bağlı olabilir.

Mektup bombaları öncelikle el, yüz göz ve kulak yaralanmalarına sebep olurlar. Göz sıvısı içinde enerji aktarımı glob yırtılmasına, iris dializine ön kamera hifemasına, lens kapsül yırtıklarına, retinal yırtılmaya veya maculer pucker’e sebep olabilir. Kulak yaralanmaları; kohlear hasar veya kulak zarı yırtılması şeklinde olabilir. Sinir veya iletim tipi işitme eksikliği ya da sağırlık olabilir. Kulak çınlaması, baş dönmesi ve koku alma yokluğu da, mektup bombası kazazedelerinde görülebilir. Solunum sistemi yaralanmaları  hastalar yoğun solunumsal desteğe rağmen ölebilirler.

B.Laboratuvar Bulguları: Göğüs filmleri başlangıçta normal olabilir veya pneumotoraks pneumomediastenium veya parankimal infiltrasyon gösterebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ