Pato fizyolojisi Teşhisi

Hipovoleminin derecesi, klinik belirtileri tayin eder. Hafif hipovoleminin dominant bulguları (Kayıp, kan hacminin %20’si) adrenerjik boşalmanın ciltteki bulgularıdır; kollabe supkütan venler, özellikle ayaklar olmak üzere ekstremiteler soluk, soğuk ve nemlidir, idrar miktarı, yatar pozüsyonda atım hızı ve kan basıncı normaldir. Hasta susuz veya soğuk olabilir. Hafif hipovolemisi olan hastalar oturduklarında veya ayağa kalktıklarında atım hızları artar ve kan basınçları düşer. Bununla birlikte birçok vakada postüral değişikliklerin klinik değerlendirmede göz önüne alınması verimli değildir.

Orta derecede hipovolemide (kan hacminin %20-40’ı kaybolmuşsa) vazopressin ve aldosteronun etkilerini yansıtıcı olarak ciltte adrenerjik boşalmaya ve azalan idrar miktarına ait bulgular ortaya çıkar. Sadece atım hızı hafifçe artmıştır (Genellikle 100/dt.dan küçük). Ve kan basıncı genellikle normaldir.

Ciddi hipovolemide (kayıp kan hacminin %40’ından fazlaysa) ciltte adrenejik boşalma, azalmış idrar miktarı, hızlı nabız ve düşük kan basıncına ait bulgular vardır. EKG‘de miyokard iskemisini gösteren Q dalgaları ve ST-T segmentinde çökme görülür. Serebral iskemili hastalarda ajitasyon, huzursuzluk, obtundasyon görülebilir.

Böylece, hipovolemi arttıkça şu bulgular ortaya çıkar: Soluk, soğuk, ıslak cilt, oligüri, yatar pozüsyonda taşikardi ve hipotansiyon, miyokardiyal veya serebral iskemi ve kardiak arrest.

Mamafif cilt bulguları hipovoleminin en duyarlı indeksidir. İdrar miktarının ölçülmesinde fayda vardır. Bu maksatla foley kateter orta veya şirdetli hipovolemisi olan hastalara takılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ