Pelvis girimi

Pelvis girimi:

Pelvis girimi, pelviş’in büyük pelvis’den küçük pelvis’e intikali eden kısmıdır. Pelvis giriminin şekli, genel olarak oyun kâğıdının 1 kupasına benzer ve enlilemesine ovaldir. Pelvis girimini meydana j getiren hudutlar,, bir düzlem üzerinde bulunmadığından burası-1 bir boşluk şeklinde olup, pelvis girimi boşluğunu meydana getirir. Pelvis giriminin muhtelif kuturları vardır. Bu kuturlar şunlardır:
Ön – arka kutur:
Promontorium’un çıkıntılı yerinden symphyse’nin üst kena-1 rina uzanan kutur olup conjugata vera anatomica adını alır ve ortalama olarak 11-11.5 cm. uzunluğundadır.
Enlilemesine kutur:
Her iki tarafın linea innominata’ları arasındaki karşılıklı en uzun mesafesidir. Ortalama olarak 13 cm. dir
3 — Çapraz kuturlar:
Bir tarafın articulatio sacro – ilica’sı ile mukabil tarafın emi-nentia iliopectinea’sı arasındaki mesafe olup, ortalama 12 cm. dir (Resim: 300). Sol önden, sağ arkaya doğru seyreden kutura, birinci veya sol çapraz kutur; sağ önden sol arkaya doğru seyreden kutura, ikinci veya sağ çapraz kutur adı verilir. Sol;önden, sağ arkaya seyreden kutura, birinci çapraz kutur denmesinin sebebi, doğumdan sutura sagittalis’in tercihen ye çoğunlukla bu kuturda bulunmasmdandır.
Conjugata vera obstetrica:
Symphyse’in arkasının en çıkıntılı yeri ile, promontorium’ün en mütebariz kısmı arasındaki uzaklık olup ortalama 11 cm. dir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ