PEPTİK ÜLSER

Peptik ülserler hassas epitel üzerinde gastrik asit sıvısının koroziv etkisi sonucu meydana gelir. Duruma göre, özofagusta, duedonumda, midenin kendisinde ve gastro jejunostominin cerrahi oluşturulmasından sonra jejunumda veya mekkel divertükülündeki ektopik gastrik mukoza ile ilişkide olan ile umda oluşabilirler. Peptik ülser terimi ilk defa kullanıldığında gastrik sıvıdaki peptik aktivitenîn en önemli faktör olduğu düşünülüyordu. O zamandan beri asidin en başta gelen sebep olduğunu belirtir deliller toplanmıştır; aslında bir gerçektir ki eğer gastrik sıvı hiç asit içermezse peptik (iyi huylu) bir ülser ortaya çıkamaz. Asidin bu önemli rolünün kavranması ülserin medikal tedavisinin esası olarak cimetidin ve antiasidin ve asit salgısını azaltıcı majör cerrahi operasyonların ortaya çıkması ile tedaviyi güçlendirmiştir.

A.B.D.’de yetişkin nüfusun %5 nin aktif peptik ülser hastalığından yakındıkları hesap edilmiştir. Erkekler kadınlara nazaran 3 kez daha çok etkilenmektedir. Genç hastalarda duedonum ülseri mide ülserinden 10 kat daha fazla iken, daha ileri yaş guruplarında bu oran hemen hemen eşittir. Bilinmeyen sebeplerle insidans sürekli olarak azalmakta olup şu anda 20 sene evvelki değerlerin yarısından az hale gelmiştir. A.B.D de yılda 15000 ölüme ve yaklaşık 15 milyon iş gününe mal olmaktadır. Ölümler, hastahane giderleri ve kaybolan iş gücü göz önüne alındığında ülke ekonomisine gelen zarar yılda bir milyon doıardan fazladır.

Genel olarak, ülseratif oluşumlar 4 tür sakatlığa yol açar.

(l)Ağrı en sık rastlananıdır.

(2) Kanama, ülser derinleştikçe submukozanın veya ekstra intestinal damarların erozyonu sonucu oluşabilir.

(3) ülserin hastalıklı barsağın tüm tabakalarını penetre etmesi, eğer diğer visserler ülseri kapatmazsa perforasyonla sonlanır.

(4) Obstruction, inflamasyonua bağlı şişme ve skatris sonucu olabilir ve genellikle pilor veya gastroözofageal bileşkede lokalize olan ülserlerde görülür. Lümen oldukça daralır.

Gastrik ve duedonel ülserin prognozu, klinik belirtileri, sebepleri ile oldukça farklı iki hastalık olduğu kabul edilir. Her iki hastalığın en mutad belirtisi “acit-pepsin”e bağlı ülserlerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ