PERİTON VE İŞLEVLERİ

Peritoneal boşluk bir mezoteliyel örtü olan PARİETAL PERİTON ile döşelidir. Bu örtü tabakasının karın içi organlarını çevreleyen bölümüne VİSSERAL PERİTON adı verilmiştir. Periton boşluğu içinde karın içi oluşumları ile periton zarı ilişkisinin belirlediği sınırlanmış bölümler vardır. Buralar karıniçi abselerinin başlıca oluştuğu yerlerdir. Periton, yüzey alanı vücudun deri örtü yüzeyine yakın genişlikte, yarıgeçirgen bir zar niteliğindedir. Toplam 1,7 m2llik peritoneal yüzeyin yaklaşık 1 m2 lik bölümü hücre dışı aralık ile saatte 500 mL. veya daha fazla miktarda sıvı alışverişinde bulunur. Normal koşullarda periton boşluğu 50 mL.’den daha az miktarda sıvı içerir. Bu sıvı transüda karakterindedir. Özgül ağırlığı 1016′, protein içeriği 3 gr./dL.’nin, beyazküre sayısı 3000/ML’nin altındadır. Bu sıvının, kompleman aracılıklı antibakteriyel aktivitesi ve fibrinojensiz pıhtı oluşturma niteliği vardır.

Peritoneal sıvının akış yönü, diyafragmanın alt yüzünde yer alan lenfatiklere doğrudur. Periton boşluğundaki -20.” m lik büyüklüğe kadar bakteriler dahil küçük partiküller, diyafragmanın alt yüzünde yer alan lenfatikler aracılığıyla, başta sağ torasik duktusa drene edilerek ortamdan uzaklaştırılabilirler.

Normal koşullarda periton boşluğu sterildir. Az sayıdaki bakteri etkin bir şekilde uzaklaştırılırsa da, aşırı ve sürekli kontaminasyon bu savunma mekanizmasının üstesinden geldiğinde peritonitis oluşumu kaçınılmaz olur. Doku zedelenmesine cevap olarak periton ince mezotelyel tabakası  içindeki mast hücrelerinden açığa çıkan histamin ve diğer vazoaktif maddeler damarsal geçirgenliği artırırlar. Böylece fibrinojenden zengin plazma eksüdasyonu oluşur, bakterilerle savaşımda önemli rolü olan kompleman ve opsonik proteinler sağlanmış olur.

Zedelenen mezotel hücrelerinden açığa çıkan doku tromboplastini fibrinojeni fibrine çevirir, böylece kollajen birikintileri ve fibröz yapışıklıklar teşekkül eder. Sağlıklı kişilerde bu reaksiyon hücre tabakasında mevcut plazminojen aktivatörleri sayesinde çok sınırlı kalırsa da, aşırı doku zedelenmesi ve infeksiyon durumlarında plazminojen aktivatörleri kolaylıkla aktivitelerini yitirirler. Sepsise katkıda bulanan endotoksin kaynağı olan bakteri kümeleri fibrin pıhülarınca sınırlanma aynı zamanda bakterilerin ortamdan temizlenmesini de engelleyebilir.

OMENTUM peritoneal iltihaplanma ve infeksiyonun kontrolünde aktif rol oynayan, damarlanması oldukça iyi, kolay katlanabilir, hareketli iki katlı periton yaprağıdır. Perfore ülserde olduğu gibi organ delinmelerinde veya rüptüre apendiks gibi enfeksiyon alanlarını sınırlamak ve iskemik visserlerin kolletaral kanlanmasını sağlamak için uygun bir yapıya sahiptir. Ortamdaki bakterileri temizleme işlevine ise küçük partikülleri absorbe etme ve opsonize edilememiş bakteriler için fagositleri sağlamakta dahildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ