Pigment Taşları

Pigment taşlan ABD’indeki safra taşlarının %25’inden, Japonyadakilerin %60’indan sorumludur. Bu taşlar siyahtan koyu kahverengine kadar değişen renklerde, 2-5 mm. çapında ve amorfturlar. Kalsiyum bilirübinat, kompleks bilirübin polimerleri, safra asitleri ve diğer tanımlanamamış maddelerin karışımından oluşurlar. Yaklaşık %50’si opak olan bu taşlar ABD’nde radyoopak taşların üçte ikisini oluştururlar. İnsidans kadın ve erkeklerde, beyaz ve siyahlarda aynıdır. Pigment taşları Amerikan Kızılderililerinde nadirdir.

Predispozan faktörler siroz, safra stazı (örneğin striktürlü yada bariz bir şekilde genişlemiş koledok kanalı), ve kronik hemolizdir. Pigment taşı olan bazı hastaların safralarında ankonjuge bilirübin konsentrasyonlan artmış bulunur. Doğuda, duktal sistem Clonorchis sinensis yada Ascaris lumbricoides’le enfeste olduğunda sistemi sekonder olarak istila eden Escherichia coli’nin ürettiği glukuronidaz aktivitesi sonucunda olabilir.Sekonder bir istilacı olması dışında, Batı kültürlerinde, insanların safra kanallarında E.coli bulunmaz ve olayın patogenezi çoğunlukla bilinmez.

Taş oluşumu, üzerine kalsiyumun çöktüğü sülfatlı glikoprotienlerin yapımının artması sonucu olabilir, bu daha sonra makroskopik taşların oluşumuna yolaçar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ