PIHTILAŞMA FAKTÖR KONSANTRELERİ

Depo kan veya plazma; faktör V (proaccelerin) ve faKtör VIII (AHF, antihemofilik faktör) hariç tüm pıhtılaşma faktörlerini temin eder. Donmuş plazma faktör V ve VIII’i muhafaza eder, ancak pıhtılaşma faktörlerinin hemostatik seviyelerine erişmek için gerekli hacim çok fazla olduğundan bu eksiklikler spesifik faktör konsantreleri ile tedavi edilirler.

Kriyopresipat, tek bir vericiden plazmanın dondurulup kurutulması ile de elde edilen bir konsantre olup her şişede (15 – 25 mi) 80 – 120 ünite faktör VIII, 250 mg. fibrinogen ve bilinmeyen miktar von Willebrand faktör içerir. Klasik hemofili ve von Willebrand hastalığının tedavisinde ve tedavi gerektiren nadir fibrinogen eksikliği olgusunda etkilidir. Vücudun her 6 kilosu için bir ünite kriyopresipitat AHF seviyesini %50’ye yükseltir. Bu çoğu cerrahi işlemler için kafidir. Zor vakalarda, gerekli olduğu sürece verilmek üzere bu miktarın yarısı her 12 saatte bir tekrarlanır. Hipofibrinojenemi için uygun doz 5 g. veya 20 kutudur.

Faktör IX konsantreleri toz halinde temin edilir ve Vitamin K ya bağlı pıhtılaşma faktörlerini de (II,VII,IX ve X) içerir. En sıklıkla faktör IX (PTC) eksikliğini, yani christmas hastalığını (hemofili B) tedavi etmekte kullanılır. Bu ürünle hepatit nakletme riski çok fazladır.

Taze plazma, taze donmuş plazma veya liyofilize veya yeniden oluşturulan plazma gibi, çeşitli plazma ürünlerinin herhangi biri akut hipovolemi (şok) tedavisi, plazma kaybı düzeltilmesi (yani geniş yanığa bağlı) veya pıhtılaşma faktörlerinin düzeltilmesi için kullanılabilir. Biriktirilmiş plazma hepatit riski yönünden artık kullanılmamaktadır. Aşikar olarak, eğer kırmızı küreler gerekli ise plazma tam kanın yerini tutamaz. Çoğu merkezler kan elde edilinceye kadar halen ringer laktat solüsyonlarını kullanmaktadırlar. Ringer laktat kanla karıştırılmamalıdır, çünkü oldukça yüksek calsium içerir tüblerde pıhtılaşmaya neden olur.

Taze plazma ve taze donmuş plazma bazı kan pıhtılaşma faktör eksikliklerine bağlı pıhtılaşma bozukluklarının düzeltilmesinde kullanılırlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ