PLAZMA YERİNİ TUTANLAR

Dextranlar şokun acil tedavisinde oldukça etkin şekilde plazma yerini tutarlar. Bu suda erir biyosentetik polisakkaritler yüksek moleküler ağırlığı, yüksek onkotik basınca ve gerekli viskoziteye sahiptirler, ancak plazma kadar faydalı oldukları ispat edilememiştir ve kullanılmaları tehlikesiz değildir.zira 15 ml./kg./24 saatten daha fazla kullanılmaları genellikle emniyetli değildir. Kolayca elde edilebilir olmaları, intravenöz solüsyonlarda kullanılan diğer ürünlerle uyumlu olmaları ve enfeksiyöz hepatite neden olmamaları avantajlarıdır. Platelet aggregasyonunu bozarak trombozisi de önlemeye yardımcı olabilirler.

Dextran 40 (Gentran, Rheomacro-dex), düşük molekül ağırlıklı (40000) dextrandır, intravenöz kullanım için izotonik tuzlu su içinde %10’luk solüsyon veya %5 dextrozlu su içinde temin edilebilir. Kan viskozitesini azaltır ve mikrodolamma yardımcı olur gibi görünmektedir. İlk süratli infüzyon ilk bir saat içinde 100 -150 ml.dir, takiben yavaş bir idame ile total 10 -15 ml/kg/24 saatte (tercihen İL./günden az) tamamlanır. Bu ürün şiddetli injurili veya septik hastada intravasküler pıhtılaşma riskini azaltır.

Dextranlar kardiak hastalıklı, renal yetmezlikle veya pulmoner ödemi önlemek için, şiddetli dehidratasyonlu, konjestif kalp yetmezlikli, renal shutdownlı veya muhtemel anaflaktoid reaksiyonlu hastalarda dikkatle kullanılmalıdırlar. Dextran 40, yüksek moleküler ağırlıklı dekstran 75 ten daha düşük antijeniteye sahiptir. Kanama zamanında uzamalar bildirilmiştir ve textran trombositopenili hastalarda muhtemelen kullanılmamalıdır. Tiplendirme ve çaprazlaştırma için dextran tedavisinden önce kan alınmalıdır zira dextran bu testleri bozabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ