Plevra Boşluğun Fizyolojisi

A.Basınç: Plevral kavite basıncı normalde göğüs duvarı ve akciğerin elastik geri çekilmesi nedeniyle negatiftir. Sakin bir respirasyonda basıncı inspirasyon sırasında -15cm Su.dan expirasyonda +30 cm suya değişebilir. Yerçekimi nedeniyle apexdeki plevral basıncı vücut dik olduğu zaman daha negatiftir. Ve bu değişiklik vertikal yüksekliğin her cm’si için yaklaşık 0,2 cm su’dur.

B.Sıvı Yapımı ve Reabsorbsion: Plevral boşluğun transudasyon ve absorbsiyonu normalde Starling Kanunu’nu izler ki bu hidrostatik basınca, Kolloid ve doku basıncına bağlıdır. Gerçekte, sıvı paryetal plevra tarafından ve visseral plevra tarafından absorbe edilir . Sistemik kapiller hidrostatik basınç 30 cm Su’dur. İntraplevral negatif basınç ortalama —5 cm sı’dur. Bunların her ikisi paryetal plevradan sıvı transudasyonuna sebep olan net 35 cm Su’luk hidrostatik basıncı verir. Sistemik kapiller kolloid osmotik basınç 34 cm su’ dur. Buna karşı olan plevral aralık osmotik basınç 8 cm su’dur. Böylece net 26 cm Su’luk osmotik basınç sıvıyı sistemik kapillerlere geri çeker.

Sistemik hidrostatik basınç (35 cm H2O), osmotik kapiller basınçdan (26 cm H2O) 9 cm H2O daha fazladır. Böylece göğüs duvarındaki sistemik kapillerlerden plevral aralığa sıvı geçiren 9 cm su’luk net bir basınç vardır. Visseral plevrada sıvı emilimi için benzer tahminler yapılır, düşük basınçlı pulmoner dolaşım gösterecektir ki plevral sıvıyı pulmoner kapillere çeken net 10 cm su’luk bir akımla sonuçlanma vardır.

Gerçekte, plevral sıvıda düşük protein (100 mg/dl) vardır. Hastalıkta 1 gr/dl ye çıktığı zaman, visseral plevral kapillerlerin net kolloid osmotik basıncı eşitlenir. Ve plevral sıvı reabsorbsiyonu lenfatik drenaja bağlı olarak değişir. Böylece:

(1) Hidrostatik basınç azaldığı zaman, mesela kalp yetmezliğinde;

(2) Kapiller permeabilite azaldığı zaman,neoplastik veya inflamatuar hastalıklar gibi;

(3) Kolloid osmotik basıncı yükseldiği zaman; Plevral aralıkta anormal miktarlarda sıvı birikir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ