Postkolesistektomi Sendromu

Bu terim kolesistektomiden sonra semptomlardan yakınmaya devam eden heterojen bir hasta grubunu belirtmek için kullanılmaktadır. Gerçekten bir sendrom değildir, terim yanıltıcıdır.

Kolesistektomiden sonra rahatlamanın tam olmamasının mutad nedeni ameliyattan önce konulan kronik kolesistit teşhisinin yanlış olmasıdır. Kronik kolesistit için tamamen karakteristik olan tek semptom safra koliğidir. Hastanın dispepsi, yağlı gıdalara tahammülsüzlük, geğirme vb. yakınmalarının geçeceği umularak taşlı bir kese çıkarıldığında ameliyattan sonra semptomlar değişmeden kalabilir.

Safra kesesi duvarındaki nedbeleşme miktarı kolesistektomiden sonra semptomlardaki düzelmenin boyutlarıyla oldukça iyi ilişkilidir; postoperatif olarak müphem yakınmaları olan hastalar daha ziyade ince duvarlı, nedleleşmemiş yada taşsız keseleri olan hastalardır.

Mevcut semptom dispepsi yada sürekli veya epizodik ağrı olabilir. Şiddetli epizodik ağrısı olanlarda diğer yakınmaları olan hastalara oranla organik bir neden bulunma ihtimali daha kuvvetlidir. Anormal karaciğer fonksiyonu, sanlık ve kolanjit rezidüel safra hastalığını gösteren diğer belirtilerdir. Şüpheli bulguları olan hastalarda ERCP yada THC ile tetkik yapılmalıdır.

Koledok taşı, bilier striktür ve kronik pankreatit semptomların en sık rastlanan nedenidir. Hepatobilier ampulla stenozu, uzun bir sistik kanal artığı ve nöromalar sürüp giden semptomlar için suçlanırlarsa da iyice doğrulanmış vakalar sık değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ