Pseudomiksoma Peritonei

Aşırı müküs salgılayan epitel hücreleri içeren över ve apendiksin müsinöz kistadenomasının sebep olduğu nadir bir hastalıktır. Bu hastalığın, lokal müsinöz birikintilere yol açan, ancak çok daha iyi prognoza sahip iyi huylu (benign) apendisiyel mukoselden ayırımı yapılmalıdır. Hastalık ileri evreye ulaşmadan nadiren yakınmalara sebebiyet verir. Abdominal distansiyon, ağrı, sık tekrarlayan veya kronik kısmi ince barsak tıkanmaları hastalığın ileri döneminde ortaya çıkan başlıca klinik belirtilerdir. Kilo kaybı ve diğer genel kanser belirtileri sık görülmez. Serozal yüzlerde serbest olarak ilerleyen neoplastik hücreler nadiren uzak metastaz ve visseral organ invazyonlan yaparlar. Ultrasonografi ve CT de karaciğer kenarına paralel diziler teşkil eden, düşük dansiteli peritoneal kitle görünümü dikkati çeker.

Mümkün olan primer lezyon ve jelatinöz materyel çıkarılmaya çalışılmalı, omentum rezeksiyonu yapılmalı, mevcut veya gelişmesi muhtemel barsak obstrüksiyonu cerrahi girişimle giderilmelidir. Bu maksatla sağ hemiko-lektomi çoğunlukla gerekir. Görünür primer bir tümör saptanmamışsa apendektomi ve bileteral ooferektomi yapılmalıdır.

Postoperatif kemoterapi özellikle över karsinomah olgularda etkili olmaktadır. İkinci kez gözlem (second look) için, reküren obstrüksiyonlu olgularda muhtemel nedenin rezidüel tümör olduğu düşünelerek veya aşırı müköz asidi boşaltmak için reeksplorasyon gerekli olabilir. Kemoterapiye cevap alınamayan olgularda genel abdominal ve pelvik radyoterapi denenebilir. Lokal ve rejiyonel hastalık nedeniyle hastaların 2/3’ü kaybedilirler. 5 yıllık yaşam şansı %50,10 yıllık ise %20 dolayındadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ