Radyoizotop Tedavisi

P3 kolloidin effüzyonlarda ve soluble P 32 fosfatın kemik metastazlarının supresyonu ve hemoproliferatif hastalıklarda kullanılması dışında, nükleer tıpda radyoizotop tedavisi başlıca tiroid dokusun da I131 ile kullanılır. Bu izotoplar dışarıya birkaç beta pertikülü yayar ve tedavideki enerjinin çoğunu sağlar. Beta partikülleri dokuya maksimum birkaç milimetre penetre olur ve 1 131 den çıkan radyasyonun %90’dan fazlası tiroidde tutulur. Radyoaktif iyot tedavisi aşağıdaki durumlarda kullanılır;

1.Cerrahi tedavinin kontrendike olduğu genç ve yaşlıların thyrotoksikozunda  (diffuz veya nodüler guatr)

2.Lokal bası semptomları veya toksisite belirtileri gösteren otonom adenomlarda,

3.Cerrahinin kontrendike olduğu lokal semptom veren guatrlarda (nadirdir.)

4. Tiroid ablasyonu, ö.Tiroid karsinomu.

Radyoaktif iyot tedavisi hamilelikte ve meme emziren annelerde asla kullanılmaz. Graves hastalığı süresince kullanılan tedavi dozu sakral röntgenografik muayene esnasında kullanılan kadardır. Testislerde radyasyon dozu daha düşüktür. Radyoaktif iyot tedavisi ile oftalmopati şiddetlenmez, lokal bir etkisi de yoktur (hipoparatiroidizm veya rekkürren sinire). Radyoaktif iyot tedavisi yapılan ve uzun yıllar takip edilen pekçok hastada lösemi veya tiroid karsinomu insidansında herhangi bir artma olmamıştır. Pekçok klinikte tedavi için yaş sınırı adölesan sonrası döneme kadar indirilmiştir.

Çok tecrübeli uzmanların yaptıkları radyoaktif iyot tedavisinden 10 yıl sonra %45-55 oranında hipotiroidizm olmaktadır. Fakat aynı çalışmayla cerrahi sonrasında da benzer oranda hipoparatiroidizm olmaktadır. Bununla beraber cerrahi sonra tiroid fonksiyonlarının tam olarak kaybı çok ender iken radyoaktif iyot tedavisinden sonra bazan görülebilir.

Hastaların uygun şekilde hazırlanmalarından sonra radyoaktif iyot tedavisi ile tiroid karsinomunun akciğer metastazlannda küratif sonuç alınır. Metaztatik lenf nodüllerinde radyoaktif iyotun tutulması sıklıkla tam bir supresyon ve genellikle metastatik kemik lezyonlannda sadece palyasyon sağlar. I 131 ile yapılan değerlendirmelerde normal tiroid dokusu çıkartılıncaya ve hastalar klinik olarak hipotiroid oluncaya kadar bazı follikuler ve papiller karsinomalar yeterli fonksiyon gösterirler.

Tiroidektomi yapılan hastanın uzun-etkili tiroid hormon preparatları kesilerek hazırlanır. En az 3 ay içinde ekzojen iyottan uzak tutulmalıdır. 3 hafta süreyle triiyodotironin idame tedavisi, daha önceden verilmiş tetraiyodotironin metabolizmasının sürmesini sağlar. Radyoaktif iyot ile değerlendirme yapılmadan önceki son 3. haftada bütün replasman tedavileri kesilir. Triiyodotironinin kesilmesinden sonra hipotiroid hastalar endojen TSH salgılar ve tümör tarafından ı 131 uptake’i stimüle edilir. Radyoaktif maddenin tutulması tüm vücut taraması ile araştırılır. Genellikle mümkün olduğu kadar fazla tiroid karsinomunu lokal olarak eksize etmek ve servikal lenf nodüllerini çıkarmak gerekir. Akciğer metastazları ve lenf nodüllerindeki mikroskopik metaztazların ortadan kaldırılmasında radyasyon tedavisi çok etkilidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ