Radyolojik muayene

Modern hasta bakımı birçok ciddi radyolojik muyanelere ihtiyaç gösterir. Eğer ehemmiyetli hataların önlenmesi isteniyorsa cerrah ve radyologun sıkı bir işbirliği şarttır. Bu demektir ki cerrah hikâyeden ve fizik muayene bulgularından yeterince bir sonuç çıkarmadan hastayı radyologa göndermemelidir. özellikle acil durumlarda filmlerin gözden geçirilmesi ve radyologla konsültasyon gereklidir.

Radyologun teşhisi kesin olmadığında hikâye ve fizik muayenenin ışığında incelemeler tekrarlanmalıdır. Röntgenin büyük ölçüde doğru sonuç vermesine rağmen gastrointestinal sistemin incelenmesinde bulgu tesbit edilememesi yine de ülser ya da özellikle sağ kolon tümörlerinde olduğu gibi neoplazm ihtimalini ortadan kaldırmaz ve ince bağırsak lezyonları kolayca gözden kaçar. Bazen hikâye ve fizik muayene bulguları o kadar net olarak teşhise götürür ki, röntgen filminde bulgu olmasa bile ameliyat yapılır.

Özel muayeneler

Sistoskopi, gastroskopi, özofagoskopi, kolonoskopi, anjiografi ve bronkoskopi gibi özel muayeneler cerrahi hastalıkların teşhisi değerlendirilmesinde gereklidir. Cerrah bu işlemlerin indikasyon ve sınırlarını bilmeli, gerektiğinde dahiliyeci meslektaşları ve özel cerrahi uzmanları ile konsültasyona hazırlanmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ