REFLUX ÖZOFAJİTİS ye SLİDİNG HİATAL HERNİ

Tanı Esasları

Mide kaynaması (sıklıkla yatınca ağırlaşır)

Regürjitasyon

Üst gastrointestinal serilerde sliding hiatal herni.

Endoskopik biopsi ile özofajitis tesbiti

Alt özofageal sfinkterde istirahat basıncının azalması

Genel Düşünceler

Özofagus içine mideden pepsin ve asid reflux’u özofajitis meydana getirir. Enflamasyon gastroözofageal birleşiğe hemen yakın özofagus kısmında çok ciddidir ve nadiren yukarıya 10 cm.den fazla uzanır, özofagus içine bir miktar mide muhteviyatı reflux’u bütün normal şahıslarda meydana gelir ve özofajitis ile beraber değildir, fakat özofajitisli hastalarda reflux epizotları çok sıkça ve uzun sürelidir. Özofajitisli hastalar ayrıca geçe uyurken de reflux hissederler, halbuki gece reflux’u normal şahıslarda mutad değildir.

Reflux’a başlıca engel alt özofageal sfinkterdir. Normal insanlarda ve reflux’lu hastalarda istirahatte alt özofageal sfinkter basıncın ehemmiyetle artan değeri vardır. Normal insanlarda meydana gelen reflux epizodlarını sfinkterin geçici gevşemeleri takip eder. Sfinkter fonksiyonunun üç anormalliği özofajitisli hastalarda reflux epizotlarına yol açar.

(1) Normal istirahat basıncında sfinkterin geçici gevşemeleri,

(2) Düşük istirahat basınçında spontan reflux;

(3) Düşük istirahat basıncını tamamen aşan geçici karın içi basınç yükselmeleri özofajitisli hastalarda reflux epizotlarının 2/3’ü geçici sfinkterik gevşemeleri izler.

Klinik olarak önemli refluxu olan hastaların çoğu (%80) hiatal herniye sahiptir fakat reflux, hernia yokluğunda da aşikar meydana gelebilmektedir. Normal olarak, alt özofagusun karın içi pozisyonu yüksek eksternal basınca maruz kalmasına sebep olur bu pozisyonun kaybolması hiatal herni ve reflux’un yakın ilişkisini açıklar. Sfinkterin yeterliliği, sfinkterin bütün uzunluğu ile münasebetlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ