Rektum ve Anüs

Son 10 yıl içinde yapılan randomize bir çalışmada, rektum kanserleri için 12 günü aşan sürede ve 10 ayrı bölümde 2500 rad. dozun preoperatif verilmesiyle abdominoperineal rezeksiyon yapılanların, kontrol grubuna oranla yarar sağladığı saptanmıştır. Bu üstünlük 5 yılhk yaşam süresinde %28.4’e karşı %40.8, lenf nodülü metastazında azalma %38’e karşı %24, birkaç lokal rekürrens görülmesinde %40’a karşı %29 ve birkaç uzak metastaz oluşmasında %63’e karşı %47 olarak kendini göstermiştir. Preoperatif verilecek daha yüksek radyasyonla (5haftada 5000 rad.) lokal rekürrens tamamen önlenebilir.

Keza rektum ve rektosigmoid kolonun B2, Cj ve C2 aşamasındaki karsinomalarında verilecek postoperatif radyoterapi, lokal rekürrens oranını azaltırken yaşam süresini de uzatır.Rektum ve rektosigmoid kolonun ilerlemiş inoperabl veya rekürren karsinomunda verilecek radyoterapi obstruksiyonu azaltıp palyasyon sağlar.

Rektumun 1/3 alt kısmının, iyi diferansiye, küçük tümörlerinde intrakaviter radyasyonla çok iyi lokal kontrol sağlamak mümkündür. Yaşlı, kötü riskli ve kolostomiyi kabul etmeyen hastalarda bu benimsenen bir seçenektir. 5 yıllık yaşam süresi de %78 olarak bildirilmiştir.

Anal kanserlerin en sık görülen tipi squamoz hücreli karsinomdur. Linea pektineatadan veya üzerinden gelişen lezyonlar, rektum duvarı boyunca yukarıya ve rektal lenfatiklere yayılarak cerrahi bir sorun yaratırlar. Bu çizginin altındakiler derinin squamoz hücreli karsinomu gibi davranırlar ve radyoterapi ile kontrol edilebilirler. Böylece anal sifinkter ve anüs de korunmuş olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ