Renk Körlüğü

Renk körlüğü, gözün renkleri ayırma yeteneğindeki anormal­liktir; çok sık rastlanır ve görmeyi tehdit etmez. Gerçek renk körlüğü, herşeyin siyah, gri ve beyaz tonlarda göründüğü bir durumdur ve çok nadir rastlanır.

Daha sık görülen, kalıtımsal olanıdır, burada retinadaki konik hücrelerden (retinadaki ışığa duyarlı hücre) biri eksiktir ya da konik hücrelerin kendisi özürlüdür. En sık görülen renk körlüğünde, insanlar, yeşili kırmızıdan ayıramaz.

Renk körlüklerinin çoğu X kromozomundaki kalıtsal bir kusurdan kaynak­lanır; her ne kadar kadınlar kusuru taşıyıp çocuklara geçirebilse de; kadınlara oranla erkeklerde daha çok rastlanır. Edinilmiş renk körlüğü, retina veya optik sinirde oluşan bir hasar veya rahatsızlığın sonucu olarak oluşur. Bu hastalığı olan kişilerin birçoğu, bir başka­sının renk ayrımını sorgulayana (çoraplarının renklerinin birbirini tutmadığını belirtmesi gibi) ya da renk görme testi yapılana kadar, hastalıklarının farkında olmazlar.

t_renkler

Kalıtımsal renk körlüğünün tedavisi yoktur; hastalık sonucu oluşan renk körlüğü ise altında yatan soruna yönelik tedavi edile­bilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ