Restriktif akciğer hastalığı (Pulmoner Fibrozis ve Obezitenin neden olduğu)

Ameliyat sırasında kısıtlayıcı akciğer hastalığına ikincil olan pulmoner komplikasyonları ilgilendiren az miktarda bilgi vardır. Kısıtlayıcı akciğer hastalığı akciğer hacimlerini ve arteriel oksijen basıncını azaltır. Hipoksemik kısıtlayıcı akciğer hastalıklı kişilerde egsersiz ile arteriel oksijen basıncında daha büyük azalmalar olur. Ameliyat öncesi hazırlık diğer akciğer hastalıklarındakine benzer; enfeksiyon tedavisi, balgamın atılması ve sigara içiminin bırakılmasını içerir. Pulmoner fibrozisli hastalarda kontrollü ventilasyon gerekince, daha küçük tidal hacimler ve daha hızlı solunum hızları arzu edilir.

Son çalışmalar göstermiştir ki bir kemoterapötik ajan olan bleomycin verilmesiyle pulmoner fibrozis oluşturulduğunda hastalar oksijen toksitesine duyarlı olmaktadırlar. Bu nedenle verilen oksijen konsantrasyonu bu hastalarda dikkatle kontrol edilmelidir.

Vücut ağırlığı normalin %20’sinden fazla ise şişmanlık var demektir, normalden %100 fazla vücut ağırlığında aşırı şişmanlık düşünülmelidir. Ameliyat sırasında pulmoner komplikasyon gelişmesinde şişmanlığın etkisi, en kolay aşırı şişman hastalarda gösterilir. İdeal olarak kilo kaybı diyetle yavaşça yapılmalıdır, ancak hastalar kilo kaybı için cerrahi işlem geçireceklerinde, bu yaklaşımın kullanımı azdır. Pulmoner bozukluk en çok akciğer hacimlerinin azalmasına bağlıdır; bunlarda hipoksemiye, hava yollarındaki yumuşak dokunun hava yolunu tıkamasına ve muhtemelen gastrik kapsam ve asiditenin artmasına yol açar. Eğer problemler ameliyat öncesinden tanınır ve değerlendirilirse, komplikasyonlar en az düzeye indirilebilir. Aşırı şişman hastada erken hareket ettirmekle oturur vaziyette duruşun sağlanması özellikle önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ