Retroperitoeal Tümörler

Lenfoma ve sarkomatöz cinsleri e dahil olmak üzere retroperitoneal mezodermal (| li-posarkom, leiomiyosarkoma, fibrosarkoma vb.), nöral doku (schwannoma, nöroblastoma) ve embriyonik artıklardan (malign teratoma, kordoma) müteşekkildir. Spesifik olmayan karın ağrıları, kilo kaybı, ateş, belirgin kitle bulgusu başlıca klinik özellikleridir. En iyi tanı yöntemi CT ile kombine kontrast çalışmalardır. İntravenöz ürografi, anjiyografi, vena kava grafisi ve miyelografi peroperatif baş vurulabilecek diğer yararlı tanı metodlarıdır. Ultrasonografi kılavuzluğunda transperitoneal ince iğne biyopsisiyle olguların %80′ ninde doğru tamya varmak mümkündür.

Retroperitoneal sarkomlarda tümörün tamamının ve invaze ettiği dokulann blok halinde rezeksiyonu cerrahi tedavide esas olmalıdır. Olgulann yarısından çoğunda akciğer, kemik, karaciğere hematojen yayılma gözlenir. Olguların %50’sinden fazlasında görülen yüksek rekürens oranından dolayı, palyatif rezeksiyon yapılsa dahi postoperatif dönemde radyoterapi denenmelidir.

Radyoterapi ve kemoterapinin etkinliğini artırmak için tam olarak cerrahi eksizyon yapılamayacak olgularda da mümkün olan ençok tümör kitlesi eksizyonu yapılmalıdır, Doxorubicin en çok kullanılan ilaç olmasına rağmen sonuçlar pek yüz güldürücü değildir. Rezeksiyonun tam yapıldığı olguların 5 yıl yaşam şanslarının %10’dan %40’a yükseldiği bildirilmemektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ