Sarkoidosis

Sarkoidoz primer olarak lenf nodlarını ve akciğerleri etkileyen, histiositik ve dev hücreli gramülamatöz inflamatuar reaksiyonla karekterize, etyolojisi bilin­meyen bir multisistem hastalığıdır.
Birleşik Krallık’ta prevelansı 100.000 vakada 10’dur. Hastalık coğrafik varyasyon gösterir, irlanda, İsveç ve New York’un siyah populasyonunda daha fazla, Asyalılarda nadirdir.
Maksimum insidansı 30 ve 40 yaşlan arasındadır ve kadınları erkeklerden daha fazla etkiler.
Diğer etkilenen alanlar deri, gözler, karaciğer, dalak, sinir sistemi, falankslar, parotid bezi ve nadiren de kalptir.
Etyopatogenez bilinmemektedir ama tip 4 hipersensitivite reaksiyonuyla ilişkili olduğu düşünülmekte­dir. Hastalık sigara içenlerde daha az görülür.
Histolojik olarak akciğer interstisiyumunda nonkazeöz histiositik granülomlar görülür. Akciğer tutulu­mu olan hastalar yavaş ilerleyen dispne ve öksürük­le gelirler ve göğüs röntgeninde hilar lenf nodlarında büyümeyle beraber akciğerlerde gölgelenme görülür.
Tanı etkilenmiş hastalarda sarkoid doku homojenatlarının subkütan injeksiyonu granülomların oluşu­muna neden olur (Kveim testi).
Prognoz hastaların %70’i steroid tedavisiyle iyileşir, %35’i interstisyel fibrosise ilerler ve balpeteği akciğeri geliştirir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ