Şaşılık

Strabizm olarak da anılan şaşılık, gözleri hareket ettiren kaslardaki bozukluktur, bu durum gözlerin hizasız durmasına ve farklı yönlere sabitlenmesine yol açar. Normal gözler, uyum içinde hareket ederler ve bir nesneye birlikte odaklanırlar, net görmek için gerekli olan da budur.

Strabizm genellikle bebeklerde ve küçük çocuklarda görülür. Hayatın ilk birkaç ayında bebekler odaklanmayı öğrenirler ve göz kayması bu dönemde oluşur. Bebeklerin çoğunda, 6 aylıkken bu durum geçer.
Eğer geçmezse, tıbbi tedaviler, görme kaybına karşı korumak için esastır.

Ergenlik çağındakilerde, strabizm genellikle beyni etkileyen bir rahatsızlığın, felç gibi, sonucu olarak ortaya çıkar; göz kasla­rını kontrol eden sinirler ya da göz kaslarının kendisinde olaşan rahatsızlıklar sebepler arasın­dadır. Strabizm, şeker hastalığı, multipl skleroz veya tiroid bezlerindeki düzensizlikler sonucunda da oluşabilir.

sasilik

Semptomlar

Erişkinlerde, strabizmin ana sebebi çift görme ve diğer gözle uyumlu bir şekilde hareket etmeyen gözdür.

Hizasızlık farklı şekiller alabilir: Bir göz doğrudan karşıya bakarken diğeri içe doğru dönebilir (ezotropi); dışa doğru dönebilir (ekzotropi), aşağı veya yukarı doğru dönebilir (dikey strabizm).

Uyum eksikliği bazen aralıklı bazen de sürekli olur. Parlak güneş ışığında şaşılık veya gözleri hizalamak için başı yana yatırmak ta sık karşılaşılan durumlardandır. Hatalı derin algılamalar çok sık yaşanır.

Tedavi Seçenekleri

Çocuklar, bebekliklerinden itibaren ve okul öncesi yıllarda, olası bir göz sorununu belirlemek üzere ve özellikle şaşılık için yakından takip edilmelidirler. Çocuğun görme yeteneği veya göz kaslarının hizala-masıyla ilgili bir sorun varsa, göz doktoruna götürülmelidir. Erken tedavi, normal görme için en fazla şansı verir.

Strabizm, 6 aydan sonra devam ederse, beyin çift görmeye tepki verir ve zayıf gözden gelen sinyal­leri yok sayar. Bu durum daha da uzarsa, strabizm ilerde ameliyatla düzelse bile, beyin zayıf gözden gelen sinyalleri tanıma yeteneğini tamamen kaybeder.

10 yaşın altındaki bir çocuk zayıf olan gözünü kullanmaya alışmalıdır, bunun için birçok yaklaşım vardır: Bir göz bandı ile normal gözden daha fazla yorula­bilir; geçici olarak, normal gözü bulanıklaştırmak için göz damlaları kullanılabilir; belli göz kaslarını güçlendirmek için özel egzersizler yapılabilir; ve/veya zayıf göz için gözlükler kullanılabilir. Çocuğun, zayıf olan gözünü kullanması için zorlanması, göz ve beyin arasın­daki bağlantıyı güçlendirir ve görmeyi geliştirir.

Genellikle, belli kasları germek ya da gevşetmek için yapılan ameliyat, gözlerin hizalanması için de gereklidir. Zaman zaman, göz kaslarından birine ya da birka­çına ilaç enjekte edilip, geçici olarak felç edilmeleri suretiyle, karşı kısımdaki kasın gerilmesine ve hizasızlığın düzeltilmesine izin verilerek sorun ameliyata gerek olmaksızın giderilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ