SELÜLİT Ayırıcı Tanı

Selülitin görünen özelliklerinin hepsi inflamasyona bağlı olduğundan, selülit terimi ile inflamasyon terimi çok defa birbirlerinin yerine kullanılmaktadır. Bu aslında doğru değildir. Çünkü inflamasyonun bazı şekilleri süpürasyonla birlikte olup insizyon ve drenaj gerektirir. Buna karşın selülitte hiç bir zaman süpürasyon olmaz.

Tromboflebiti selülitten ayırdetmek çok defa zordur. Fakat flebite bağlı şişme ekseriya daha fazladır ve hassasiyet ven üzerine lokalize olabilir. Ne Homan işareti ne de lenfadenopati her zaman ayırımı sağlıyamaz. Ateş selülitte daha fazladır ve yine selülitte pulmoner emboli görülmez.

Kontakt allerji, örneğin bazı bitki zehirlenmelerinde olduğu gibi, erken devrede selüliti taklid edebilir fakat dens hemorajik olmayan vezikülasyon kısa sürede allerjik orijini ortaya koyar. İlaç injeksiyonlarına bağlı kimyasal inflamasyonlar da streptekoksik selüliti taklid edebilirler. Hemorajik bül ve deri nekrozlarının görünümü nekrotizan fasiiti (Necrotizing fasciitis) düşündürür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ