SENKOP

Senkop ani şuur kaybı ile birlikte solunum ve dolaşım gibi ve-jetatif fonksionlann az veya çok nisbette durması ile karakterize olan klinik bir birimdir. Bu birim beyin ve bulbusun vazifevi bozuk­luğu sonucu ortaya çıkar. Klinik tablonun ağırlığına göre klasik olarak:

— Ldpotimi
— Senkop olarak isimlendirilir.
Klinik tablonun ağırlığına göre yapılan bu ayırım gerçekte na­zaridir. Birçokları senkobu solunum ve dolaşım senkobu diye de ayır­maktadırlar. Hakikatte bu ayırım da nazari olmaktan ileri gideme-mektedir. Gerçekte senkop, beyin ve bulbusun az veya çok hafif veya ağır nisbette vazifesinin bozulması ile ortaya çıkar. Bu vazife bozukluğunun hafif veya ağır oluşuna göre değişik klinik tablolar ortaya çıkar. Başlangıçta vazifevi bozukluğun hafifliği ile vasıflı olabilen klinik tablo, vazifevi bozukluğun ağırlaşması ile daha ciddi bir şekle döner. Bu bakımdan, defayans, lipotimi, solunum ve dola­şım senkobu gibi ayırımlar yapmak doğru olmasa gerektir. Fakat buna rağmen biz daha didaktik olması bakımından bu ayırım şek­lini kabul edip tetkik edeceğiz.

senkop

Hangi sebebe bağlı olursa olsun senkopta şiddetli bir beyin ane­misi söz konusudur. Senkop, klinik dramatik bir tablo arzeder. Gün­lük pratikte bayılma ve hafif şuur kaybmdan ölüme kadar giden durumlara tesadüf etmek hemen daima mümkündür. Basit bir ba­yılma olayının nereye kadar gidebileceğini peşinen tahmin etmek hiçbir zaman mümkün değildir. Bu yönü ile senkop, acil tedaviyi ge­rektirmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ