SENKOPTAN KORUNMA

SENKOPTAN KORUNMA:
Senkop oldukça dramatik bir tablo arzeder. Senkobun tedavisi­ni bilmek kadar, bunun zuhuruna meydan verilmemesini temin eden tedbir ve çarelerini almak ve bilmekte önemlidir. Senkobun zuhuru­na meydan vermemek için iyi bir anamnez almak ve iyi bir preme­dikasyon yapmak zaruridir.
Anamnezde, hastanın yaşı, öz ve soy geçmişi titizlikle tesbit edil­melidir. Hastanın allerjik durumu, kardiovaskuler, solunum ve üri-ner sistemi tetkik edilmeli, kan hastalıklarından herhangi birine mu­sap olup olmadığı tesbit edilmelidir. Bundan başka hastanın haliha­zır durumu tesbit edilmeli, ayrıca genel muayeneler ve laboratuvar muayeneleri yaptırılmalıdır. Hastanın gerek sorgusu gerekse klinik ve laboratuvar muayeneleri esnasında patolojik bir durum tesbit edilirse, bu konuda da derinleşip tamamlayıcı muayeneler yapılma­lıdır.
Hastanın müdahaleye hazırlanması, bilhassa psikolojik yönden hazırlanması çok önemlidir. Düzenli ve iyi
tanzim edilmiş hasta he­kim ilişkisi zuhuru muhtemel bir çok problemleri önler, hiç değilse asgari hadde indirir. Psikolojik yönden hastanın hazırlanmasından sonra bazı ilaçlarla premedikasyon yapılması uygun olur.
Premedikasyon için şunlar kullanılır:
a) Analjezikler: Morfin vs.
b) Hipnotikler: Nembutal vs.
c) Vagolitikler: Bellergal vs.
d) Trankilizanlar.- Librium vs.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ