SICAK ÇARPMASI

Sıcak çarpması vücut iç sıcaklığı 40°C (104°F) yi aştığı zaman ortaya çıkar ve ciddi santral sinir sistemi disfonksiyonu yapar. Sıcağa maruz kalmakla ilgili diğer iki sendrom sıcak krampları ve sıcak bitkinliğidir.

Sıcak krampları genellikle tuz eksikliği ile ilgili olarak sıcak bir ortamda yapılan eksersiz sonrası ortaya çıkan ağrılı adele kasılmalarıdır. Bununla beraber pek çok vakanın eksersiz rabdomyolizize gerçek örnek oluşturmaları muhtemeldir. Sıcak çarpmasında komplikasyon olarak çıkabilen son durum, kişinin kapasitesinin üstünde ağır eksersizle ilgili akut adale hasarını ifade eder. Çoğunlukla sıcak çarpmasından şikayet eden bir kişide ortaya çıkışı dışında nadiren böbrek fonksiyonlarını etkileyen myoglobinüri yapan komplikasyon yapmamış sıcak kramplarından sonra tam bir iyileşme esastır.

Sıcak bitkinliği yorgunluk, adale zayıflığı, taşikardi, postural senkop, bulantı, kusma ve sıcaklığın yarattığı gerginlik sonucu olan dehidrasyon ve hipovolemiye bağlı defekasyon dürtüsünden oluşur. Sıcak bitkinliğinde vücut ısısı normal olmasına rağmen, bu sendromla sıcak çarpması arasında bir devamlılık vardır.

ABD’nde sıcak çarpmasından yılda 4000 insan ölür. Isı yapımı ve dağıtımı arasındaki dengesizlik sonucudur. Eksersizin sebep olduğu sıcak çarpması genellikle yeterli eğitimi olmaksızın sıcak bir ortamda ağır bir eksersiz yapan genç insanları (atletler, acemi askerler, işçiler gibi) daha sık olarak etkiler. Sükunet halinde iken olan sıcak çarpması yaşlıların veya kardiyovasküler sistemleri sıcak ortamın stresine adaptasyon sağlayamayan hastaların rahatsızlığıdır. Hava sıcaklığı 32.2°C (90°F) yi aştığı ve rölatif nemliliğin %50-76’ya ulaştığı zaman yaşlı insanlarda sıcak çarpması epidemileri beklenebilir.

İnsanlarda ısı deriden radyasyon, iletim, konveksiyon ve buharlaşma yolu ile dağıtılır. Ortam sıcaklığı yükseldiği zaman ilk 3 yolla ısı kaybı bozulur; buharlaşma yolu ile kayıp rölatif yüksek nem sebebiyle engellenir. Isı birikimine predispozan faktörler dermatitler, diüretik veya antikolenirjik ilaçların kullanımı, araya giren diğer ateşli hastalıklar, sıcaklık ve alkolizmdir.

Yaralanmanın mekanizması, sıcaklık ile doğrudan organ parankimi veya damar yapısının hasar görmesidir. Özellikle santral sinir sistemi savunmasızdır ve sıcak çarpmasından ölenlerin beyinlerinde hücre nekrozu bulunur. Ağır vakalarda hepatosellüler ve renal tübüler hasar görülür. Fatal vakalarda önceleri kalp hastalığı olmayan genç şahıslarda bile subendokar- diyal hasar ve nadiren transmural infarktlar saptandı. Tüm organ sistemlerindeki yaralanmaları daha da kötüleştiren ve kanama komplikasyonuna predispozisyon yaratan yaygın damar içi pıhtılaşması gelişebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ