Şişmanlık ve Dengeli Beslenme ile Kilo Verme

Neden Şişmanlıyoruz?

Son 20 yıldır insanlar şekersiz tat­landırıcı kullanımını artırmış ve yağdan gelen toplam kalori yüz­desini azaltmıştır. Buna ek olarak, yağ yerine geçen ürünler mevcut hale gelmiştir. Tüm bunlara baka­rak, nüfusun ortalama kilosunun düştüğünü düşünebilirdik. Aksine, artmaya devam ediyor.

Peki bunun sebebi nedir? En basit açıklama şu ki, daha fazla yiyoruz. Yenen yiyeceklerin çoğu şekersiz veya düşük yağlı olabi­lir, ancak tüketilen toplam kalori miktarı gittikçe artıyor. Çokça şekersiz ürün kullanmamıza rağmen, daha fazla şeker yiyo­ruz; daha düşük yağlı yiyecekler yememize rağmen, tükettiğimiz toplam yağ daha fazla oluyor.

Kilo Vermek

Sağlıklı bir kiloya ulaşma ve bunu korumaya ilişkin en iyi yöntem, sağduyunuza başvurmaktır. Kilo vermek için, yakabildiğinizden daha az kalori tüketmeniz gerekir.

Egzersiz yapmayı günlük yaşan­tınıza dahil etmek ve çoğunlukla sağlıklı yiyeceklerden – çeşitli, den­geli ve ölçülü olarak seçilmiş seb­zeler, meyveler ve tahıllı ürünler­den – oluşan bir beslenme biçimi benimsemek, sağlıklı bir kiloda kal­manıza yardımcı olacaktır.

Kilo vermeniz gerekiyorsa, yavaş kilo vermeye (haftada 1 kilodan fazla olmayacak şekilde) vurgu yapan bir program araştırın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ