Soğuk Isırması

Soğuk ısırması, cildin soğuğa maruz kalan ya da yeterince korunmayan bölgelerinin dokularda buz kristallerinin oluşmasından dolayı donmasından kaynaklanır. En sık etkilenen bölgeler kulaklar, burun, yüz ile el ve ayak parmaklandın İlk başta deri kızarabilir ve acıyabilir.

soguk-isirmasi

Soğuk ısırması devam ederken cilt beyazlaşır ve solar. Ciddi vakalarda grimsi maviye ya da siyaha döner; soğuktur ve dokun­ması zordur. Etkilenen bölgede his olmayabilir. 20 cm’den daha büyük olan soğuk ısırmaları doktor tarafından tedavi edilmelidir.

Ciddi soğuk ısırması vakaları:
Birilerinden yardım çağırmasını isteyin ya da siz 112’i arayın. Kişiyi sıcak bir yere götürün. Yeniden donma riski varsa donan bölgeyi ısıtmayın ya da buzunu çözmeyin. Kişinin rahat etmesini sağlayın soğuk ısırması olan bölgeye dokunmayın. Tıbbi yardım gelene kadar kişinin yanından ayrılmayın.

Hafif soğuk ısırması yakaları:
Soğuk ısırması olan bölgenin üzerini örtün ve kişiyi sıcak bir yere götürün. Soğuk ısırması olan bölge­leri ovalamayın. Deri pembeleşmeye başlayana ve his geri dönene kadar etkilenen bölgeyi ılık su altında tutun. Isırma sırasında bu bölgede acı olması normaldir. Yakınlarınızda su yoksa soğuk ısırması olan bölgeyi dikkatli bir şekilde sarın. Şişmesini önlemek için bu bölgeyi kalbin üzerinde tutun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ