SOLUNUMSAL ASİDOZ

Solunum birden yetersizleşince akut solunumsal asidoz görülür. Kanda CO2 birikmeye başlar ve hidrojen iyon konsantrasyonu artar. Bu durum en çok akut solunum yolu tıkanması, aspirasyon, solunum arresti, bazı akciğer enfeksiyonları ve gaz alışverişinin bozulduğu akciğer ödeminde görülür. Kan PCO2’ı yükselmiştir ve asidemi vardır ancak plazma bikarbonat konsantrasyonundaki değişme azdır.

Artmış PCO2 sonucu oluşan karbonik asidin %80’i hücre içi mekanizmalarla dengelenir. %50’si hücre içi proteinler ve diğer %30′ u hemoglobin tarafından. Bikarbonat iyonu tarafından bağıl olarak az miktar dengelendiğinden plazma bikarbonat konsantrasyonu normal olabilir. PCO2da 40 dan 80 mm Hg ye akut artış plazma bikarbonatını sadece 3 mEq/L arttırır. Bu bize akut solunumsal asidozun %95 güvenlik bandının için yatay olduğunu gösterir. Örneğin, PCO2 deki artış pH’yı direkt düşürür ancak plazma bikarbonat konsantrasyonunda az değişiklik yapar. Tedavi yeterli solunum düzenlenmesine yönelik olmalıdır. Gerektiğinde trakeal entubasyon ve asiste veya kontrollü solunum morfin sedasyonu altında uygulanabilir.

Kronik solunum asidozu kronik solunum yetmezliği sonucu görülür ki azalan ventilasyon kan PCO2 sinde artışa sebep olur. Böbrek kompanzasyonu plazma bikarbonatını Kronik solunumsal asidozun tedavisi daha çok akciğer bakımı ve ventilasyon durumuna bağlıdır. Kronik solunumsal asidozun kontrollü solunum gibi bir yöntemle hızla düzeltilmesi PCO2 hızla düşeceğinden ve kompanse olan solunumsal asidoz ağır metabolik alkaloza dönüşmeyeceğinden tehlikeli olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ