Tetanozdan Korunma

Herkes tetanoz toksoidi ile aktif olarak immunize edilmelidir. Bu aşı tatbiki rutin çocuk aşıları ile birlikte başlamalı ve her 7-10 yılda rapel uygulamaları ile devam etmelidir. Yaralanan bir kimsede tetanoz profilaksisi hastanın önceki immünizasyon durumu ve yaranın tipi ile çok yakından ilişkilidir. Bu amaçla tetanoz toksoidi ile rapel, human tetanoz immün globulin (TIG) veya her ikisi birden kullanılabilir. TIG nin dozu 250 ünite olup intramusküler olarak verilir. At veya diğer tetanoz antitoksinleri ancak TIG bulunamıyorsa ve hassasiyet testleri yapıldıktan sonra kullanılmalıdır. Daha önce immunize olmamış kişilere aşağıda belirtilen dozlar verilmelidir:

1.Temiz, küçük yaralar (Tetanoz ihtimali çok az): Başlangıç immünizasyon dozu 0.5 mi tetanoz toksoidi ayrıca tam bir immünizasyon şemasını içeren bir program (4-6 hafta ara ile 2 ayrı doz) verilir.

2.Tetanoz riski taşıyan yaralar: 0.5 tetanoz toksoidini başlangıç dozu olarak İ.M, bununla birlikte 250 ünite TIG de İ.M olarak ayrı bir enjektörle farklı bir bölgeye verilir. Ek olarak antibiyotik tedavisine başlanması ve aşının daha sonraki diğer iki injeksiyonu plânlanır.

Dikkat: Human tetanoz antitoksini gamma globalindir. Bu nedenle hiç bir zaman intravenöz verilmemelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ