TIBBİ ŞAHİTLİK ÜCRETLERİ

Doktorlar ile avukatlar arasında tartışmalara yol açan en önemli konu, tıbbi şahitlik ücretleridir. Bu problem, bu gibi şahitlerin hak ve görevlerini bilmemelerinden ve bazı avukatların da onların bu bilgisizliğinden istifade etmeye çalışmalarından ileri gelir. Bir hastayı tedavi eden bir doktor, bu hastanın sağlığının konu edildiği her duruşmada gözlemci bir şahittir ve bu rolde olan bir doktor, mesela bir trafik kazası görmüş olan bir kişi gibi mahkemede şahitlik etmekle yükümlüdür. Mahkeme emriyle çağrıldığında gereken şahitliği yapmalıdır. Bu, bütün vatandaşların mecburiyetidir. Doktorun iddia edebileceği tek mali hak, bu tip Standard şahitliğin ücreti olup, kanunen şu anda devlet mahkemelerinde günde “30 dolar ve gidilen her km, yol başına 12 sent civarındadır.

Diğer taraftan, başka doktorlar tarafından tedavi edilen bir hastaya uygulanan tedaviyi incelemek ve bununla ilgili bir görüş beyan etmek üzere uzman doktor sıfatıyla görevlendirilmiş olan bir doktor, mantıklı bir ücret talep edebilir. Bu onun en doğal bir hakkıdır. Bir avukat tarafından kendisine tıbbi uzman sıfatıyla mahkemede şahitlik yapması teklif edilen bir doktor veya aynı tarzda kendisinden tıbbi bir vakayı inceleyip raporunu avukata sunması istenen bir tıp danışmanı, yapacağı bu tip bir tıbbi hukuk hizmeti için saat başına alacağı ücret konusunda avukat ile önceden ve yazılı olarak anlaşma yapmalıdır. 1985 yılında Federal hükümetin uzman doktor ve tıp danışmanlarına ödediği saat ücreti ortalama olarak 200 dolar idi.

A.M.A. Tıbbi Ahlâk Prensibi, doktorların bir davanın neticesine bağlı olarak değişen bir ücret almasını yasakladığını da bu arada hatırlatmakta fayda vardır.

Günümüzde, yerel tıbbi cemiyetlerin çoğu tıp hukuku ile ilgili konularda mahkemelerde tarafsız görev yapacak doktorlar grubuna sahiptir. Eğer bu grup, normal standardlar altında bakım yapıldığına karar verirse, bu vaka için tıp uzmanlarının şahitlik etmesini ister. Bu tip grupların tesisi doktorlar tarafından teşvik edilmelidir. Çünkü, hem tazminatı hak eden hastalar, hem doktorluk mesleğinin kamu vicdanındaki itibarı ve hem de şahitlik eden uzman doktorların vicdani kanaatleri bunlardan yarar görür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ