TİFO

Tifo hastalığı eskiye oranla bu gün çok daha az görülmektedir. Tifo sıklıkla bağırsakların lenfoid dokularında nekroza neden olur. Bunlar, ekseriya ileumda olmak üzere, ülserler haline dönüşür ve bazende perfore olurlar. Tifo perforasyonlanna ait bulgular gizli kalabilirse de sıklıkla aşikardır ve bunlar karın ağrısı, yaygın peritonit belirtileridir. Ayakta çekilen direk karın grafilerinde serbest havanın görülmesi ile tanı doğrulanır. Bazen bağırsak mukozasındaki bu ülserlerden ağır kanamalar olur ve acil cerrahi girişimi gerektirir. Eğer hastalığın bakteriyolojik kontrolü sağlanmışsa küçük perforasyonlar basit olarak primer kapatılabilir. Daha geniş lezyonlar için bağırsağın segmental rezeksiyonu veya eksteriorizasyon yöntemi gerekebilir.

Tifoya bağlı akut kolesiştit nadir olmakla beraber, tifo hastalığını taşıyanlarda safra kesesinin kronik infeksiyonu oldukça sık görülür. Etkin tedaviye rağmen hasta halâ gaitası ile Salmonella typhi çıkarıyorsa, kolesistektomi yapma indikasyonu vardır. Osteomiyelit ve kondrit (Chondritis) tifonun diğer sık görülen komplikasyonlarıdır.

Chloramphenicol (Günde 2-3 gr oral), ampicillin veya trimethoprim sulfamethoxazole etkin ilaçlardır. Bunlardan trimethoprim-sufamethoxale daha az toksik ve daha etkin gibi görünmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ