Tiroid bezi tanı

Anksiyete nevrozu, kalp hastalığı, anemi, gastrointestinal hastalıklar, siroz, tüberküloz, miyasteni ve diğer müsküler bozukluklar, menapozal sendrom, feokromasitoma, primer oftalmopati ve tirotoksikozis factitia’mn klinik olarak hipertiroidizimden ayırımı güçtür. Ayırıcı tanı eğer hastada tiroid büyümesi minimal ya da hiç yoksa daha da zordur. Hastada ağrısız ve spontan iyileşmiş bir tiroidit olup tiroid bezinden fazla tiroid hormon salınımına bağlı hipertirodi de olabilir. Bu durum geçicidir ve antitiroid ilaçlar, radyoaktif iyod veya cerrahi gibi tedaviler gerekli değildir.

Anksiyete nevrozu belki de hipertiroidi ile en sık karışan durumdur. Anksiyete istirahatle geçmeyen sürekli bir yorgunluk, uykudaki normal nabız atım sayısı ve normal tiroid fonksiyon testleri ile karakterlidir. Hipertiroidizimde yorgunluk sıklıkla istirahatle geçer, taşikardi uykuda devam eder ve tiroid fonksiyon testleri bozuktur.

Tiroid dışı yerleşimli, organik hastalıklarda tiroid fonksiyon testleri normaldir ve tutulan organik sisteme ait bulgular vardır.

Eksoftalmus ve oftalmoplejinin diğer sebebleri (orbital tümörler, miyasteni) oftalmolojik,ultrasonografik,tomografik ve nörolojik muayenelerle ortaya konur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ