Tiroid bezi Klinik Bulgular

A.Semptomlar ve Bulgular: Nodüler, multinoduler veya diffüz guatr ile birlikte sinirlilik, artmış diaforez, sıcağa tahammülsüzlük, taşikardi, çarpıntı, halsizlik ve kilo kaybı, hipertiroidinin klasik bulgularıdır. Cilt sıcak, ince, nemlidir ve kıllar cansızdır.

Graves hastalığında tek veya multinoduler toksik guatrda görülmeyen eksoftalmus, pretiial miksödem veya vitiligo olabilir. Achille efleks zamanı’ hipertiroidide azalmıştır, hipotiroidide ise uzamıştır. Tiroid krizinin eşiğine gelen hastada tirotoksikoz semptom ve bulguları artmıştır ve hiperpreksi, taşikardi, kalp yetmezliği, nöromüsküler eksitasyon, delirium ve sarılık vardır.

B.Laboratuvar, Bulguları: Laboratuvar testlerinde T4, T3, T3 RU ve RAİ de artma vardır. İlaç kullanımı hikayesi önemlidir çünkü bazı ilaçlar ve organik iyodlu bileşikler bazı tiroid fonksiyon testlerini etkilerler. Aşırı iyod, iyoda bağlı hipotiroidizm veya iyoda bağlı hipertiroidizm ile sonuçlanabilir. Hipertirodizmin hafif şekillerinde rutin testlerde hafif derecede anormallik vardır. Bu durumda iki ek test yardımcıdır; T3 supresyon testi ve TRH testi. T3 supresyon testinde hipertiroidli hastalara eksojen T verildiği zaman tiroidin radyoaktif iyoa uptake’i suprese edilemez. TRH testinde hipertiroidili hastalara TRH verildiğinde serum TSH seviyesi artmaz.

Diğer bulgular düşük serum kolesterolü, lenfositoz ve ara sıra hiperkalsemi, hiperkalsiüri ve glukozüridir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ