Tiroid kanserleri Tedavisi

Diferansiye tiroid ca.nın tedavisi cerrahidir. Papiller ca. için lobektomi ve isthmektomi, totale yakın tirodektomi veya total tiroidektomi yapılabilir operasyonlardır ve 10 yıllık sonuç oranı %80’in üzerindedir. Subtotal veya parsiyel lobektomi kontrendikedir çünkü tümör nüks oranı yüksektir ve survive kısadır. Total tiroidektomi l,5cm’den büyük papiller, folliküler ve medüller ca. için eğer kalıcı hipoparatiroidi ve laringeal sinire zarar vermeyecekse yazar tarafından önerilmektedir. Total tiroidektomi subtotale tercih edilir çünkü multifokal olma insidansı yüksektir ve eğer contrlateral lokalizasyon korunmuşsa nüks oranı %7dir.

Eğer lenf metastazı makroskobik olarak mevcutsa sternocleidomastoid kası korunarak konservatif bir boyun diseksiyonu yapılabilir. Eğer infiltrasyon çok genişse daha radikal bir boyun diseksiyonu gerekli olur. Tüm tiroid tümörlerinde en iyi tedaviyi planlamak için operasycna frozen ile çalışılmalıdır.

Medüller ca. da boyun lenf metastazı oranı çok yüksek olduğu için profilaktik boyun disseksiyonu gereklidir. Eğer serum calsitonin düzeyi tiroidektomiden sonra yüksek kalıyorsa boyun diseksiyonu ikinci bir operasyonla yapılabilir.

Total tiroidektomi veya radyoaktif iyodla yapılan ablasyon tedavisinden sonra oluşan folliküler ve papiller Ca. metastazları İyod 131 ile tedavi edilmelidir. Tiroid ca.h tüm hastalar sürekli olarak supressif dozda tiroid hormonu almalıdırlar,Takipte serum tiroglobin seviyesinin ölçülmesi yararlıdır (diferansiye tümörler için marker) Total tiroidektomiden sonra rezidüel tümör kalmışsa tiroglobulin seviyesi yükselir. Undiferansiye ca, malign lenfoma veya sarcomanın tedavisinde tümör mümkün olduğu kadar çıkarılmaya çalışılır ve buna radyoterapi ve kemoterapi eklenir. Adriamisin, vincristin ve klorambusil en etkili araçlardır. Böbrek, meme akciğer ca. ve diğer tümörler tiroide metastaz yapabilir., fakat nadiren tek bir nodul şeklindedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ