Tiroid nodulunun cerrahi tedavisindeki temel endikasyonlar

(1) Kanser şüphesi

(2) Bası belirtileri

(3) Hipertiroidi

(4) Substernal uzantı

(5) Kozmetik deformite

Sintigrafide soğuk olan tek nodul, ultrasonografide solid veya aspirasyon biyopsisinde kanser şüphesi uyandırırsa çıkırtılmalıdır. Medikal tedavi büyüme gösteren şüpheli bir bölge, radyoterapi veya ailede medüller tiroid ca. öyküsü yoksa (Hashimato tiroidinde ve eğer multinodüler guatrda) endikedir.

Basit veya nontoksik guatr (Diffüz veya multinodüler guatr)

Basit guatr pubertede veya gebelikte fizyolojik olarak olabilir veya uzun süre guatrojenik ilaç veya gıda alanlarda veya endemik (iyottan fakir) bölgelerden gelen hastalarda olabilir. Guatr devam ettikçe lobulasyon oluşturmaya eyilimlidir. Guatr ayrıca yaşamın erken dönemlerinde tiroid hormon oluşumundaki kongenital bir defekten dolayı da olabilir. Genellikle nontoksik guatrın yetersiz hormon üretimini kompanse etmek için oluştuğu söylenir ancak tiroid büyütücü immunglobinlerin de rolü olabilir. Nontoksik guatr genellikle tiroid hormonuna iyi yanıt verir. Medikal tedavi yapılmazsa bu tip guatr ileride toksik veya nontoksik multinodüler guatra dönüşebilir.

Semptomlar genellikle boyunda bir kitlenin varlığı ve dispne, disfaji veya venöz dönüşümün engellenmesine ait belirtilerdir. Diffüz guatrda tiroid simetrik olarak büyümüştür ve enkapsülasyon göstermeyen düzgün bir yüzeye sahiptir. Ancak çoğu hasta doktora başvurduğunda multinodüler bir tiroide sahiptir. T1, T2 ve T3 RU ölçümlerinin hepsi normal limitin içinde olabilir ancak radyoaktif iyot uptake’i artmış olabilir.

Cerrahi tedavi büyük bir guatırın bası belirtilerini ortadan kaldırmak veya lokalize sertlik veya hızlı büyüme olduğunda malignite olasılığını ortadan kaldırmak için uygulanır. Aspirasyon biyopsisi bu hastalarda yararlıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ