TİROİDİN DEĞERLENDİRİLMESİ

Tiroid büyümesi (guatr) olan bir hastada anamnez ve fizik muayene çok önemlidir ve uygun tiroid fonksiyon testleri ile tamamlanır. Cerrah, bezin büyüklüğünü, konturunu, kıvamını nodülaritesini, hareketliliğini, trakeanın yer değiştirip değiştirmediğini ve palpable servikal lenf bezlerinin olup olmadığını tayin için sistematik bir yöntem geliştirmelidir.

Tiroid fonksiyon testleri klinik durum ışığında değerlendirilmelidir. Test tek başına yetersiz olabilir. Serum T3, T4 ve TSH, radyoimmunassay ile kesin şekilde ölçülür. Bu testler PBI ve BEI testlerinin yerine geçmişlerdir, çünkü çok daha kesindir ve eksojen iyodla etkilenmezler. T resin uptake, serumdaki ansatüre tiroksin Dağlayan globulin miktarını ölçenin vitro bir testtir. Radyoaktif iyod uptaki testi ise hem tiroid fonksiyonu değerlendirmek için yararlıdır., hem de tiroid sintigrafısi için kullanılır.

Serum T4 tayini, ötiroidizmi belirlemek için en iyi yöntemdir. Genellikle proteine bağlı kısmı da tayin için T resin uptake testi de beraberinde istenir. Mesela gebelerde ve östrojen alanlarda sıklıkla T4 seviyeleri yüksektir ama T3 RU seviyesi düşüktür, sonuçta tiroid indeksi (T3 RU x T4) normaldir. Serum T4 tayini hipertiroidizm ve serum TSH tayini hıpotiroidizm şüphe edilen hastalarda istenmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ