TPN’un komplikasyonları

Subklavian kateterin konulması ile subklavian vende ve vena-cava superiorda tromboz oluşabilir. Çocuklarda kateter cutdown yapılarak fasial venden vena jugularis interna yoluyla vena cava superiora yerleştirilir. Çocuklarda uzun süreli kullanımda infeksiyondan korunmak için cilt altında hazırlanan bir tünelden boyuna doğru yerleştirilir.

Broviac ve Hickman kateterleri uzun süreli kullanım için cilt altında hazırlanan tünel vasıtası ile kullanılan uygun santral kateterlerdir. Uzun süreli kullanım için bu kateterlerden bir tanesi erkenden yerleştirilmelidir

A.Sepsis: Yüksek kalori ve yüksek protein solüsyonları ideal bir kültür vasıtası oluşturduğu için sepsis TPN’un ciddi ber komplikasyonudur. Enfeksiyon oranı bildirilen bazı serilerde %30 kadar yükselmektedir fakat bu oranı çok dikkat ederek %2 ye düşürmek mümkündür. Vakaların çoğunda etken staphylococcus aureustur,bu da bakteri kaynağının dış kaynaklı olduğunu ve kateterlere azami dikkat gösterilmesi gerektiğini vurgular.

Septik komplikasyondan sakınma kateter yerleştirilirken başlar. Doktor kep, maske, önlük giymeli ve steril teknik uygulamalıdır. TPN sıvısının şişesi ve filtresi günlük olarak değiştirilmelidir. Diğer günlerde kateter pansumanı kaldırılıp insizyon bölgesi aseton ve antiseptik solüsyonlarla temizlenip insizyon steril olarak kapatılmalıdır.

İntravenöz solüsyonların kendi kendine kontaminasyonu nadirdir. Fakat düşük pH (5,5), kandida üremesi için ideal bir ortamdır. Solüsyonlar eczacı tarafından laminer hava akımlı başlık kullanılarak taze hazırlanmalı ve düzenli olarak kültür alınmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ