TRAKSİY0N DİVERTİKÜLÜ

Tanı Esasları

  • Disfaji
  • Trakea, bronkus ve peribronşial lenf nodüllerinin fikzasyonu ile sebep olduğu öksürük nöbetleri.

Tipik radyoloji

Genel Düşünceler

Traksiyon divertikülü özofagusun toraks orta bölümünde meydana gelir. Trakea bifurkasyonuna yakın büyümüş lenf nodülleri özofagusa yapışıklık yapar, şifa ile fibrozis ve kontraksiyon oluşurken, özofageal duvar kese yapacak şekilde öne çekilir. Divertikül tepesi fıbrotik lenf nodülüne fiksasyonda başlangıçta koni şeklindedir; sonra lümen içi basınç artmasından pulsiyon etki eklenebilir, böylece şekil yuvarlak olur.

Traksiyon divertikülü genellikle 40 yaştan sonra tesbit edilir, ve her iki cinste de eşit sıklıkta meydana gelir. Nadir olarak birden fazla olurlar, sıklık asemptomatiktirler ve çoğu kez rutin gastrointestinal radyolojik inceleme esnasında bulunurlar.

Klinik Bulgular

Bu tip divertiküllerin çoğu asemptomatiktir fakat bazan divertikül şişebilir, o zaman disfaji ve yutma esnasında trakeobronşial ağaçta çekme hissi olabilir.

Ayırıcı Tanı

Radyolojik araştırmada özofagusun göğüs bölümü ortasında dışa çıkan bir kesenin bulunuşu (genellikle üst gastrointestinal floroskopik inceleme esnasında) yanlış yorumlama olarak değerlendirilmemelidir. Şayet birlikte olan enflamasyon özofagus lümeninin daralmasına sebep olmuşsa karsinoma veya benign darlıklar özofagoskopi ile bertaraf edilmelidir.

Komplikasyonlar

Nadir hallerde, divertikül apse ve fistül teşükkülü sebebinden komşu yapılar içine perfore olabilir. Kanama mutad değildir.

Tedavi

Traksiyon divertiküllerinin çoğunun asemptomatik olmalarından, özel tedavi gerekmez. Semptom gelişen hastalarda cerrahi eksizyon şarttır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ