Transtrakeal entübasyona karşı transla-ringeal entübasyon

Mekanik ventilasyon ya burun veya ağız yoluyla (translaringeal) veya direkt trakeostomi içinden (Transtrakeal entübasyon), trakeaya bir tüp yerleştirilmesini gerektirir. Translaringeal entübasyonun iki avantajı vardır. Birincisi tüpün pozisyonu değiştirilebildiği için balon devamlı aynı bölgeye baskı yapmamış olur; tüp trakeal hareketlerle yukarı ve aşağı hareket ederek balonun yaptığı friksiyonu minimale indirir. Sonuç olarak geç trakeal stenoz, ve trakeoinnüminat arteriel fistül insidensi çok daha az olur. Translaringeal tüpün ikinci avantajı tüpün açılması boyun ve göğüs yoluyla olduğu için, bu bölgedeki intravenöz kateterlerin strelitesi korunabilir.

Trakeostomi tüplerinin avantajları: Hava yolu direncinin çok az olması, hemşire bakımı ve aspirasyonun çoğunlukla daha kolay olmasıdır. Tüp vokal kord veya larinksi hasara uğratmaz. Trakeostomi sahası iyi tahmin edilirse kazara meydana gelebilen ekstübasyon genellikle ciddi bir problem doğurmaz. Çünkü hasta stoma yoluyla nefes alıp verebilir ve tüp kolayca aynı yere tekrar yerleştirebilir.

Vakaların çoğunda translaringeal tüpler tercih edilir. Buna karşılık trakeostomi tüpleri sadece, hemşire bakımının daha kolay olması istendiği zaman kullanılır. Translaringeal tüpler 1-2 ay gibi daha uzun bir süre yerinde bırakılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ