TRAVMA KURBANLARININ DOKTOR OLMAYANLARCA TEDAVİSİ

Travma kurbanlarının tedavisinde tıp dışı şeylerin tesiri, hastane öncesi özel tedavilerin başarısı hususunda veri yokluğu sebebiyle münakaşa edilebilir olarak kalır. İyi eğitilmiş doktor harici ekiplerin tedavi etmiş olduğu kalbi durmuş hastaların, hayatta kalmalarını arttırıldığı yolunda istatistikçiler tahmin yürütmüş bulunuyorlar, ama bu tahmin geçersizdir. Şehirleşmiş bir yerleşim yerinde kazanın olduğu yerden hastaneye taşıma zamanı umumiyetle 5-10 dk. dır.

Basit ilk yardım ve atelleme hariç herhangi bir tıp dışı tedavinin faydalı olup olmadığı oldukça şüphe doludur. MAST (Askeri antişok pantolon)’ın yerleştirilmesi, intravenöz tatbikata başlama ve detaylarına inilmiş olarak hastayı değerlendirme zaman harcamadır ve hemen hastane tedavisine ihtiyaç duyan ciddi yaralı bir hastanın hayatını tehlikeye atabilir. Güney Carolinadaki acil tıbbi sistem merkezinden Mc Swain ve arkadaşları, intravenöz sıvı tedavisine başlamak için 11 dk. hk bir ortalama zamanı ihtiyaç duyulduğunu ve hastanın bu gecikmeden menfi olarak etkilenmiş olduğunu rapor ettiler. Bir çalışma tıp dışı kişiler tarafından tedavi edilmiş kalp yaralanmalı travma kurbanlarının taşınmada daha uzun gecikmeye uğradıklarını ve acil tıp teknisyenleri (EMT) tarafın-tedavi edilmiş kurbanlara nazaran tıp dışı kişilerce tedavi edilmiş kurbanların düşük hayatta kalma oranlarına sahip olduklarını gösterdi. Çoğu hayat tehdit edici yaralanmalarda etkili bakım hastane ortamı ve cerrahi dahil derhal tedavi sağlayabilen iyi organize edilmiş ekip ile mümkündür.

Dış ortamda (kaza meydanında) sadece sınırlı tedavi sağlanabilen, kafa yaralanması (%50), kanama (%35) ve hava yolu yahut pulmoner katılımlı yaralanmalar (%15), travmadan dolayı olan ani ölümlerin ana sebepleridirler. Kafa yaralanması olan hastaları veya solunum yolu ve akciğer problemleri olan hastaları hiperkapni ve aspirasyondan korumak ve yeterli ventilasyonu sağlamak için en etkili tedavi endotrakeal entübasyondur. Kanama için, etkinliği herhangi bir doğruluğu tartışılamaz çalışmada hiç gösterilmemesine rağmen MAST (Askeri antişok pantolon) belki biraz fayda sağlayabilir. Kısa taşıma süresince verilen sıvı miktarı, intravenöz sıvıları başlamak için yapılan girişimin süresi içinde meydana gelen kan kaybını nadiren karşılayacağı için bu girişim muhtemelen fayda sağlayıcı değildir, öldürücü yaralan olan travma kurbanlan için ispatlanmış etkili tedavi sadece endotrakeal entübasyon olmasına rağmen, çok az tıp harici kişi bu konuda eğitimli veya yeterli pratik bilgiye sahiptir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ