TRAVMATİK DİAFRAGMA HERNİSİ

Diafragmanın travmatik rüptürleri ciddi kunt eksternal travma veya penetre yaraların sonucu olarak meydana gelirler. Laserasyonlar genellikle daha sık olarak sol tarafta diafragmanın tendinöz kısmında olurlar. Karaciğer penetran yaralar haricinde, sağ tarafta diafragmayı yaralanmadan korur. Karın organları diafragmadaki defekt içinden hemen plöral kavite içine hernie olur veya organların toraks içine aylar veya yıllarca süren yavaş yavaş geçmesi şeklinde olur.

Klinik Bulgular

Semptomlar toraks içine hernie olan organların miktarına bağlıdır. İntestinal tıkanmaların bazı dereceleri mevcut olabilir. Göğüsün rutin filminde eğer hernie olan yapı omentum ise solid kitle gölgelenmesi içi boş organlar hernie olmuş ise sıvı seviyeleri görülecektir. Diafragmanın yukarısında hernie olmuş mide içinde nazogastrik tüpün geçişi tanı koydurucudur. Floroskopik incelemeler sıklıkla diafragmatik yırtık içinden midenin fırladığını gösterecektir. Kolonun baryumlu incelemesi, diafragmanın yukarısında kolon içinde muntazam olmayan baryum takıntılarını veya kolonda feçes bulunmuyorsa düz kolon sınırlarını ortaya koyar.

Ayırıcı Tanı

Diafragmanın travmatik rüptürü alt plöral boşlukta, yer kaplayan, tümörler, atelektazi, plevra sıvısı ve diğer sebepler sonucu intestinal tıkanmalardan ayırt edilmelidir.

Komplikasyonlar

Kanama ve tıkanma meydana gelebilir. Herniasyon massiv ise ilerleyici kalp solunum yetmezliği yaşamı tehdit eder. En ciddi komplikasyon hernie organların strangulasyonlu tıkanmasıdır.

Tedavi

Diafragma, rüptürünün torasik yolla tamiri tavsiye edilmektedir. Daha önceki diafragma travmatik rüptürünün tanısı kesin olan asemptomatik hastalarda ve travmatik diafragmatik herniyi taklit eden diğer durumlar ekarte edilirse cerrahi tamir kesin semptomlar gelişinceye kadar tehir edilebilir. Diafragmanın akut rüptüründe, birlikte olan yaralar sıklık diafragma yarasından önde gelir; bu durumlarda, diafragmada akut travmatik yırtık elverişli zamanda tamir edilmelidir.

Prognoz

Diafragmadaki yırtığın cerrahi tamiri kürativdir ve prognoz fevkaâdedir. Diafragmanın sütürleri iyi tutması sonucu nüksler pratik olarak bilinmemektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ