Trichİorethyİene

Trichİorethyİene: İnhaİaşyon yoluyla kullanılır. Günde 3 defa iıi-halasyonla iyi neticeler alındığı yazılmıştır.
Hidantoinler: Dilantin = epanutin Trimethadione. Dihydan gün­de 3-4 komprime, Thiomedan 0,20 gr lık kaşelerden günde 3 ka­şe. Diplopi ve vertij gibi tahammülsüzlük belirtileri görüldüğü takdirde ilaç derhal kesilmelidir. Böyle bir tablo ortaya çıkarsa antihistaminikler kullanılmalıdır.
Ergo preparatlari: Özellikle ergotamin tartrat. Gynergene. Carbamazopine (Tegretol) Bazı yazarlar tarafından çok etkili bir ilaç olarak tarif edilmektedir. İlacın kullanımı esnasında ane­mi, Agranilositoz, trombositopeni, lökopeni görüldüğü bildirilmiş­tir. Hastalar, purpura, peteşi, ağız ülserleri, boğaz ağrısı ateş gibi kuvvetli toksik hemotolojik belirtiler hakkında uyarılmalıdır. Sık sık hematolojik muayene yapılmalıdır. Yukarıda belirtilen araz­lar ve hematolojik bozuklukların tesbiti anında ilaç derhal kesil­melidir.
Periarteryel olarak adrenalinsiz novokain veya xlocain zerki. Temporal arter, fasyal arter ve karotis sinusu civarına yapılma­lıdır. Impletol, novokain cafeine terkibindedir. Tesir süresi alkolinkine yakındır. İmpletol sinir köklerine 8-1Ö seans yapılır. Ol­dukça müessirdir.
— Alkol: Sinir köklerine absolu alkol olarak yapılır. Oldukça mü­essirdir, tesir süresi 6 aydan 2 seneye kadar değişmektedir
Periferik dallara yapılan alkolizasyon ağır vakalarda gasser gang-lionuna da yapılabilirse de komplikasyonları olduğunu hatırdan çı­karmamak gerekir. Alkol her uç dala veya Gassere yapılır. Sicard tarafından tekemmül ettirilmiştir. Bazıları alkol absolu şumga eder­ler. Gassere 3-4 cc. diğer noktalara 2 cc. kifayet eder 5-6 gün sonra bir enjeksion daha yapılabilir. Bazıları hastanın fazla ağrı duyma­ması için aynı nahiyeye evvela az miktarda novokain infiltrasyonu yaparlar. İyi yapılmış bir injeksiondan sonra sinirin inerve ettiği sa­hada hissizlik hasıl olur, ağrı krizleri gelmez. Bu genellikle 6-12 ay devam eder. Hasta iyileşmiştir. Bu müddetin sonunda ağrılar tekrar başlayabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ