Tromboembolik Hastalık

Akciğer tromboembolizmini takiben gelişen plevral effüzyon genellikle serohemorajiktir, fakat gözle görülecek derecede kanlıda olabilir. Bu effüzyonlar nadiren bol miktarda olurlar, genellikle azdır ve akciğerde karakteristik röntgen bulguları vardır. Effüzyonun tedavisi genellikle gerekmez ve birkaç günde reabsorbe olur.

Kimyasal plörödesis de başarı oranı %50-70′ dir. Operatif plörödesisde ise %95’dir. Kimyasal plörödesisin mümkün olduğu hastalarda operatif metoddan kaçınılmalıdır. Kimyasal plörödesis de nitrojen mustard, radyoaktif kolloidal altın, doksorubisin, quinacrine ve Corynebakterium parvum gibi pek çok ajan kullanılabilir.

Torasentez ve tüp drenajında, pnömotorax, ateş, mayi birikimi ve enfeksiyon gibi komplikasyonlar gelişebilir. Yalnız başına iğne aspirasyonu ile tedaviye çalışılan hastalarda effüzyonun tekrarlaması kaçınılmazdır. Tüp drenajı ile tedavi edilenlerde ise tekrarlama oranı %15’dir. Solid tümörlere bağlı malign plevral effüzyonlu hastalarda ortalama hayat süresi 6 ay iken, lenfomalı hastalarda 16 aydır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ