TROMBOSİT (PLATELET) TRANSFÜZYONU

Trombositopeni ve Trombasteni tedavisi için taze alınmış tam kan, taze plateletten zengin plazma (PRP) veya platelet konsantresi (PC) gerekebilir. Platelet sayımını 100.000/ml.ye çıkarmak için gayret edilmelidir. Transfüze plateletlerin tahribi aşırı derecede süratli olmadıkça her ünite platelet, platelet sayımını vücut yüzeyinin her metre karesi için 100.000’e yükseltir.

Plateletler toplanmadan sonra oda sıcaklığında depo edildiklerinde 5 gün muhafaza edilebilirler. Eğer alıcının kanı antikor yönünden araştırılmışsa, PC veya PRP için uygunluk testleri zorunlu değildir; tipe spesifik olması gerekmez. Birçok kan bankası genellikle tip 0 Rh pozitif platelet depolarlar. Birden fazla vericiden hazırlanan platelet konsantreleri hepatit geçirme yönünden daha yüksek risk taşırlar.

Platelet verilimi; cerrahiyi takiben geçici trombositopenilerdeki, kontrol edilmeyen kanamalarda, cerrahiyi gerektiren trombositopenili hastalarda purpura veya kanama için ve 10 veya daha fazla ünite kanın birkaç saat içinde transfüze edilip trombosıtopeni gelişen hastalarda endikedir.

Plateletler, transfüze edilen plateletlerin çok kısa hayatı olabilen durumlardaki hastalara verilmemelidirler yani çoğu idiopatik trombositopenili purpura veya dissemine intravasküler koagülopatili olgularda,kritik olarak ihtiyaç olduğu anda, izoantikorların etkinliklerini önlemesin diye, plateletler kesinlikle gerekli olmadıkça transfüze edilmemelidirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ