Trombosit ve Makrofajlar

Trombin ile aktive edilmiş trombositler, fibroblast ve endotel hücrelerini uyararak doku kültüründe çoğaltırlar. Trombinle uyarılmış trombositler korneaya injekte edildiğinde kapiller endotel hücreleri çoğalır, injeksiyon alanına yönelik yeni damarlanma görülür, fibroplazi ve kollajen sentezi gelişir. Bu, yara iyileşmesindeki ilk adımlardan biridir. Birkaç gün sonra, makrofajlar ön plana geçer. Korneaya, yara makrofajları injekte edildiğinde fibroblastlarda artma, kollagen sentezinde uyarım ve damar yapımında belirginlik gözlenir. Bunun sonucu, kendini yeniden şekillendiren damarlı bir nedbe gelişir. Diğer hücreler gibi, makrofajlar hipoksik yara ortamında reaksiyon gösterirler. Hipoksi ve yükseklaktat seviyesi makrofajların anjiogenik faktör ve fibroblast büyüme faktör salgılamasına yolaçar. Aynı zamanda kollajen sentezini arttıran laktat da salgılarlar.

Yaralanmış ve sızan kapillerler, inflamatuvar hücreler (özellikle makrofajlar) ve uyarılmış trombositler, insülin somatomedin C, makrofaj kökenli büyüme faktörü, kortisolden zengin bir ekstrasellüler sıvı geliştirirler. Bu maddeler, hücre çoğalması için gereklidir. Bu karışımda karbondioksit ve oksijen de vardır. Her ikisinin parsiyel basınçları önemli olup fizyolojik bozukluklarda derhal zararlı sınırlara ulaşırlar. Yaradaki hücre büyümesini, kollajen birikimini ve anjiogenzisi düzenleyen maddelerin varlığını saptayabilmek, günümüzde yara iyileşmesinin nihayet tıbbi kontrol altına alınabilirliği ümidini doğurmuştur.

Makrofajların, antimakrofaj serumla inaktive edildikleri durumlarda, birincil yara iyileşmesi dahi bozulur. Fibrin peptidleri ile aktive olmuş makrofajlar, doku tarafından sentez edilen kollajen miktarını arttırırlar. Bir insizyona makrofajsız doku kültürü injekte edildiğinde, yara iyileşmesi makrofajsız doku kültüründen daha hızlıdır. Bunların yanısıra, makrofajlar , kollajen ve proteoglikan sentezinde tekrar kullanılabilecek olan makromolekülleri hidrolize ve hazmeder, aminoasit salgılar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ