TÜKRÜK BEZLERİ KANSERLERİ Sınıflandırma

A.Parotis Bezi: Üç büyük tükrük bezinin en büyük olanı parotisdir. Bu bez m. masseter, ramus madibula ve pterygoid kaslarla sarılmıştır. Aşağıya doğru, parotis m.dgastricusun arka karını arkasına kadar uzanır. Bez, aralarında istmus adı verilen doku parçasıyla birleşen yüzeysel ve derin loplara ayrılır. Parotisle çok yakından ilgili yapı nervus facialisdir. Bu iki lop arasında giderken zygomaticofacial ve cervicofacial iki dala ayrılır. Bunların ikisi de bezin periferinde temporal, zygomatic, buccal, mandibular ve cervical dallar verirler. Esas ana dalların içinde bulunduğu plan tesbit edilip, herhangibir kalıcı n.facialis ; defekti olmadan yüzeysel lop çıkartılabilir.

Parotis lenfatikleri öncelikle yüzeysel ve derin parotis lenf nodüllerine sonra da yüzeysel posterior boyun lenf nodüllerine dökülürler. Derin parotis lenf nodülleri angulus mandibula hizasında bulunan subparotis lenf nodüllerine dökülürler.

B.Submaxillar Bez: Submaxillat bez m.digastricusun yapmış olduğu üçgen içinde oturur. Bu bezin boşaltıcı kanalı n.hipoglossus ve n.lingualis ile yakın komşuluktadır. Marginal mandibular sinir de bezle komşudur ve bezin çıkartılmasında korunmalıdır.

C.Sublingual Bez: üç büyük bezin en küçüğü olup ağız tabınında mukoza derinliklerindedir. Malign hastalığın çok nadir oturduğu yerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ